iDNES.cz

Na Veleslavíně začaly jezdit eskalátory, jsou o něco užší

  7:06,  aktualizováno  8:57
Od pátečního rána jezdí u výstupu z metra Nádraží Veleslavín eskalátory. Jedny schody pojedou směrem z vestibulu a druhé dovnitř. Původně pražský dopravní podnik prohlašoval, že pojedou pouze směrem ven z vestibulu.

Schody se rozjely spolu se spuštěním ranního provozu metra, tedy po páté ráno. Jsou však o něco užší než normálně.

Klasické eskalátory mají 100 centimetrů na šířku, ale východ z vestibulu na Veleslavíně je menší, proto jsou eskalátory o 20 centimetrů zúžené. 

Podle původního prohlášení Dopravního podniku měly eskalátory jet pouze ve směru z vestibulu na autobusové nádraží, kde turisté přestupují na spoj na letiště Václava Havla v Ruzyni.

Na tento styl provozu se snesla kritika a podnik nakonec rozjel schody v obou směrech najednou s tím, že se provoz může po zkušebním provozu změnit.

„Byla to pracovní teze. Byli jsme odborníky upozorněni, že se může stát, že během ranního provozu bude více lidí cestovat z vestibulu ven. Nakonec jsem se s primátorkou dohodli, že schody pustíme v obou směrech a uvidíme, jak se provoz osvědčí,“ řekl iDNES.cz náměstek primátorky Petr Dolínek.

Dalším důvodem, proč měly schody jet pouze směrem z vestibulu byl, že jsou eskalátory úzké. Pokud na nich bude stát někdo s kufrem, tak nejde obejít, jako u klasických eskalátorů.

Podle Dolínka by v budoucnu mohl vzniknout další eskalátor u výstupní zastávky. K tomu účelu magistrát udělá mezi lidmi anketu. 

Zprovozněním eskalátorů se přesouvají zpět do autobusového obratiště linky 119 a 225, které byly dočasně přesunuty na zastávku o několik metrů dále.

„Lidi se nejčastěji ptají kudy na letiště, tak je navádím na eskalátor. Hodně jich stále chodí na autobusovou zastávku, kam byl přesunutý letištní autobus 119. Jinak vše probíhá bez problému,“ uvedl k prvnímu dni provozu eskalátorů informátor Lukáš Vokřinek.

Na stanici Nádraží Veleslavín původně byly jen schody. Turistům dříve pomáhali se zavazadly do schodů portýři.

Autoři: ,
zpět na článek