iDNES.cz

V Praze vznikne taxislužba pouze pro ženy, zaměstná jen řidičky

  17:50
V pražských ulicích začne v dubnu jezdit taxislužba zaměřená na ženy. Bude fungovat podobně jako Uber nebo Liftago, avšak bez mužů. Nová služba Taxita tím chce ženám nabídnout jistotu, že je vozem odveze řidička.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Vlastní zkušenost s prací taxikářek jsme promítly do nápadu, jak udělat taxislužbu příjemnější pro zákaznice i řidičky,“ řekla pro server Aktuálně.cz bývalá novinářka a spoluzakladatelka Taxity Daniela Vrbová.

Služba pro ženy Taxita má odstartovat 1. dubna a ve svém vozovém parku bude mít 145 vozů. Ceny za kilometr se budou pohybovat v rozmezí od 22 do 28 korun a zákaznice mají na vůz čekat maximálně 15 minut.

Ženy si budou odvoz objednávat přes aplikaci podobnou té od Uberu, která spojuje zákazníky s řidiči. 

Taxikářky budou mít licenci a zkoušky

„To je ale jediná podobnost mezi námi a Uberem. Kdybychom se měli k někomu přirovnat, bude to české Liftago, se kterým také jezdí licencovaní řidiči,“ sdělila Vrbová.

Všechny řidičky budou splňovat podmínky pro řízení taxíku, jako je koncese a zkoušky.

Vznikající službu hodnotí kladně i zakladatel Liftaga Ondřej Krátký s tím, že u nich jezdí desítky řidiček s výborným hodnocením. „Je fajn, když vznikají nové segmenty v rámci stávajících služeb,“ řekl serveru.

Nápad na ryze ženskou taxislužbu měla jako první londýnská Lady in Pink v roce 2006. Od té doby vznikly další podobné služby v Rusku, Indii, Norsku a Jihoafrické republice.

O diskriminaci mužů se zřejmě nejedná

„Podobným problémem jsme se dosud nezabývali. Odděleným poskytováním služeb se veřejný ochránce práv zabýval v případě dámských oddílů ve vlacích a fitness centrech pro ženy, v obou případech shledal praxi legitimní, neboť nevede k omezení přístupu ke službám pro muže a je ospravedlnitelná,“ informovala Jana Kvasnicová z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Podle ní by mohlo být problematické zaměstnávání nebo najímání žen na pozici řidiček. Dle antidiskriminačního zákona je povolání možné rozlišovat pouze, pokud je k tomu věcný důvod, který spočívá v povaze vykonávané práce nebo činnosti.

„Je otázkou, zda by společnost provozující taxislužbu mohla předložit věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce nebo činnosti,“ řekla Kvasnicová s tím, že požadavek pouze na ženské či mužské zaměstnance lze uplatnit na profese jako herec a herečka, zpěvák a zpěvačka do ženského nebo mužského sboru či další profese.

Autor:
zpět na článek