iDNES.cz

VIDEO: Squateři ze Šatovky stále neodešli, část z nich nemá bydlení

  11:28,  aktualizováno  17:52
Squateři, kteří od víkendu okupují Šatovku v Šáreckém údolí v Praze 6, chtějí mít v objektu kromě komunitního centra i vlastní ubytování. Jednání s radnicí zatím nikam nevedlo a squateři zůstávají na střeše. Podle aktivistů policie použila na lidi na střeše slzný plyn, ta ale nařčení odmítá.

Někteří squateři se o víkendu bavilo hraním převážně na bubny a kytary. Večer pořádají pravidelné promítání divadelních her nebo filmů.

„Žádné zabarikádování z naší strany neproběhlo. Celé to bylo poklidné. Výstup na střechu je vlastně preventivní krok, aby nemohl proběhnout policejní zákrok a dům se nezapečetil,“ uvedl jeden z aktivistů, kteří z domu odešli a vyčkávali venku. 

V noci z neděle na pondělí začala policie aktivistům podle jejich slov pobyt na střeše znepříjemňovat. Několik hodin policisté podle squaterů mlátili do plechů a chvíli po půlnoci údajně policie použila i slzný plyn, což se během noci opakovalo ještě dvakrát. Mluvčí pražské policie to odmítá.

„My si nemůže dovolit provádět cokoli, co by ohrožovalo život zúčastněných osob. Považuji toto tvrzení za dezinformaci a musím ho jednoznačně popřít,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan.

Aktivisté se snaží projít přes policii

Podle informací iDNES.cz jeden z aktivistů v pondělí ze střechy slezl, aby šel do práce. U domu ho však zadrželi policisté a odvezli na policejní služebnu.

Jeden z aktivistů chtěl v pondělí zkusit projít přes policii za svými kolegy na střechu, ale zástupkyně úřadu, která je na místě s policií, mu to nedovolila.

„Řekli mi, že pokud nejsem zastupitel nebo starosta, tak se dovnitř nedostanu,“ uvedl aktivista, který se policistům představil jako Petr Syrový.

Chvíli uvažoval také o tom, že přes policisty zkusí k domu proběhnout, ale vzhledem k jejich počtu si to nakonec rozmyslel.

V současné chvíli policie objekt hlídá a uzavřela část silnice V Šáreckém údolí před domem. Projet mohou jen autobusy městské hromadné dopravy. Smůlu mají auta i cyklisté. Ti však mohou projet podél Šáreckého potoka. Chodci mohou hlídaným úsekem projít pouze za doprovodu policie.

Před 18. hodinou slezli ze střechy objektu dva další squateři, jak sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. „Může jich tam být teď tak pět,“ dodal.

Bezplatně se starat a bydlet

Aktivistům ze skupiny Resurp Crew vadí, že vlastník objektu, kterým je Praha 6, nechává dům chátrat. Neobydlený je od roku 2011 a od té doby se podle nich nic nezměnilo. Nevyužitý prostor by proto rádi použili k vybudování komunitního centra.

„Chtěli bychom se o dům bezplatně starat a vytvořit prostor pro nekomerční akce, který by sloužil lidem,“ uvedl aktivista, který si nepřál být jmenován.

Zároveň však dodal, že jejich snaha není úplně altruistická. Část squaterů totiž potřebuje střechu nad hlavou a zabrání Šatovky by jejich situaci vyřešilo.

„Ano, někteří lidé na té střeše hledají ubytování, protože museli z jiného místa odejít, má to tedy i praktický důvod,“ přiznává.

Odchod squaterů vyjednávala policie za pomoci vysokozdvižné plošiny vypůjčené od hasičů (o zásahu policie zde). Aktivisty ale nepřesvědčila ani čtyřhodinová diskuse se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem (TOP 09). Budovu opustila jenom část lidí, která se usídlila na plácku před domem. Asi desítka lidí zůstala na střeše. 

„Původní dohoda byla, že všichni odejdou a odnesou si věci výměnou za to, že budeme za dva týdny na příštím zastupitelstvu městské části jednat o případném využití jedné místnosti pro jejich komunitní centrum. Odešla ale jen část a zbytek se zabarikádoval na střeše. Tím všechna jednání skončila,“ uvedl k jednání Kolář.

Ve snaze o poslední pokus o vyjednávání vylezl v neděli starosta Prahy 6 za aktivisty na střechu, ale dočkal se jen urážek.

Známé squaty v Praze

  • Bývalá plicní klinika v Praze 3
    Aktivisté zatím mohou zůstat. Čeká se na rozhodnutí Nejvyššího soudu.
  • Buďánka v Praze 5 
    V 90. letech domky obývali squateři a bezdomovci. V roce 2017 začala Praha 5 s přestavbou.
  • Cibulka v Praze 5 
    (90. léta až 2015) 
  • Ladronka v Praze 6
    (1993 až 2000) 
  • Sochorka v Praze 7
    (1992 až 1997) 
  • Vila Milada v Praze 8
    (1988 až 2009) 
  • Dům v Zenklově ulici v Praze 8
    (1997) Squateři se také uchýlili na střechu a hrozili policii, že skočí.

„Většina ze squaterů, která je na střeše objektu, vůbec nemá kde bydlet, chtěli by se v Šatovce tedy nejen scházet, ale hlavně zůstat. Jde o lidi, kteří jsou de facto bezdomovci, kteří navíc nepracují, protože o sobě tvrdí, že nejsou konzumní,“ dodal mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Jeden z místních obyvatel si během neděle stěžoval na hluk z repro beden, které hrály u aktivistů na plácku před domem. Policie poté místo uzavřela a aktivisté se museli přesunout do lesa za Šáreckým potokem.

Z Šatovky centrum pro seniory

Radnice má podle něj se Šatovkou své plány, ale momentálně je budova v havarijním stavu a nelze ji využívat. Objekt má narušenou statiku a trámy jsou napadené dřevomorkou. I kvůli bezpečnosti policie proti aktivistům dosud nezasáhla.

„Mělo by tu být Alzheimer centrum. Praha 6 požádala magistrát o změnu územního plánu, aby byl pozemek použit pro veřejnou vybavenost. Jakmile nám změnu schválí, dáme k projednání studii, která je připravená,“ uvedl Kolář.

Podle něj by měly být vybudovány okolo Šatovky byty pro seniory a v samotné budově bude kulturní centrum, kde se senioři budou potkávat s veřejností.

Skupina Resurp Crew Šatovku obsadila poprvé už v prosinci 2015 a po několika dnech ji opustila s tím, že se s Prahou 6 domluvili na dalším jednání o využití domu.

„My s plánem starosty souhlasíme, ale po dvou letech se vůbec nic nestalo. Teoreticky asi vizi mají, ale nic praktického pro naplnění té vize na radnici nedělají. My jsme připraveni odejít v případě, že by započaly stavební práce, ale v tuto chvíli se nic neděje. Vidíme v tom neochotu a mlžení ze strany radnice,“ vysvětlují aktivisté.

Vloupání do budovy policie nejprve vyhodnotila jako přestupek, ale po včerejšku aktivistům na střeše hrozí vězení. V neděli policie zahájila trestní řízení.

Nyní je věc v rukou policie, která okolí Šatovky hlídá, aby dovnitř nikdo další nevnikl. 

zpět na článek