iDNES.cz

Netopýrům bránil v letu do jeskyní v oboře Hvězda odpad, ten už je pryč

  9:18
V oboře Hvězda sídlí v tamních podzemních štolách, dutinách a zasutých místech vzácné druhy hmyzožravých netopýrů. Ti však měli do svých obydlí často problém proniknout kvůli hromadám odpadků před vchody do podzemí obory. Díky velkému úklidu už ale mají klid.

Netopýr rezavý je ze všech druhů z obory Hvězda nejhlasitější, přesto na zimní spánek potřebuje klid, stálou teplotu a pořádek. Probouzet se začne koncem března. | foto: Lesy hl. m. Prahy

„U vchodu do tamějších podzemních prostor jsme se postarali o velký úklid odpadu, který se zde za dlouhé roky nashromáždil,“ uvedla Petra Fišerová ze společnosti Lesy hl. města Prahy (LHMP), která o oboru pečuje.

Zaměstnanci Lesů spolu s ochránci přírody prošli při pátrání po netopýrech očištěné prostory, například označené jako „Štola č. 1 Hvězda“. „Objevili jsme několik jednotlivců a četné pobytové stopy netopýrů,“ uvedla Dagmar Zieglerová z organizace Nyctalus Českého svazu ochránců přírody, která o létající savce pečuje.

K netopýrům vstup zakázán

Zmíněná vyčištěná místa jsou pro běžné návštěvníky Hvězdy nepřístupná, aby měli hmyzožravci klidný zimní spánek. Létající savci totiž přes zimu hibernují. Kromě klidu k tomu netopýři potřebují také úkryty se stálou teplotou, která se pohybuje podle druhu v rozmezí od dvou do deseti stupňů Celsia, a s vysokou relativní vlhkostí.

Při zimním spánku maximálně zpomalí svůj metabolismus a přečkají období bez potravy. Ale teplá zima jim doteď komplikovala život. „Teplo je probouzí a oni se přesunují,“ řekla Dagmar Zieglerová.

Další zajímavá překvapení na ochránce přírody mohou čekat v jednom z nejzajímavějších důlních děl na Hvězdě, 293 metrů dlouhé, cihlami vyzděné štole Světluška, o niž pečuje Správa Pražského hradu. Od pramenů zachycených ve studničním domku s tímto půvabným jménem měl být zásobován vodovod Pražského hradu. Pitnou vodu odtud Hrad nakonec nebral, nicméně vodu odsud po nějakou dobu v uplynulém století čerpala nedaleká Liboc.

„Nenavštívili jsme prostory Světlušky deset let. Její prozkoumání plánujeme v nejbližší době,“ vysvětlila Dagmar Zieglerová.

Domov letců ušatých i večerních

Ze zimního spánku se netopýři budou budit ke konci března. Na jaře se „rozehřívají“ na provozní teplotu, což může být komplikovaný proces. V létě poté zakládají mateřské kolonie, které mohou čítat podle druhu od desítek do stovek jedinců. Hvězda představuje domov netopýrů rezavých, ušatých, parkových a večerních. Jde o silně ohrožené druhy, potýkající se s úbytkem přirozených útočišť či buzením ze zimního spánku, který tyto drobné tvory stresuje.

K největším z obyvatel Hvězdy v této kategorii náleží netopýr večerní, dorůstající velikosti mezi šesti a osmi centimetry a váhy od 13 do 30 gramů. Nejhlasitější ze zmíněných druhů žijících v památné oboře je netopýr rezavý.

„Vydává jeden z nejsilnějších echolokačních signálů z řádu našich netopýrů, který lze zachytit až ze vzdálenosti sto metrů,“ uvedl přírodovědec Ivan Horáček. Hlasy rezavého netopýra jsou slyšitelné i pouhým lidským uchem.

V Praze noční letci nežijí pouze pod Hvězdou. Hlavní město patří již řadu let k oblíbeným „štacím“ netopýrů. „V Praze je nyní doloženo s jistotou sedmnáct druhů netopýrů. Mezi nejčastěji zaznamenané druhy patří netopýr rezavý ze 190 lokalit, dále večerní z 88 lokalit, vodní ze 72 lokalit, pestrý ze 71 lokalit a parkový z 53 lokalit,“ uvádí přírodovědci. 

Specifičtí savci obývají mimo jiné i dutiny starých stromů nebo škvíry v obytných domech. Ubývající přirozené prostředí se jim odborníci snaží nahrazovat v metropoli mimo jiné umisťováním speciálních netopýřích budek.

Pestrost komunity létajících savců v Praze vynikne v porovnání s ostatními lokalitami v Česku. V celé zemi totiž odborníci zaznamenali dohromady 26 druhů netopýrů.

Autor:
zpět na článek