iDNES.cz

Plošný zákaz alkoholu na Náplavce a Letné? Starostové jsou proti

  17:32
Hluk, nepořádek, výtržnosti a v hlavní roli opilí návštěvníci metropole potloukající se v nočních hodinách po ulicích. Na to všechno si dlouhodobě stěžují obyvatelé centrální Prahy 1. Na návrh zdejší radnice magistrát připravuje výrazné zpřísnění „alkoholové“ vyhlášky.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Zákaz konzumace alkoholu by měl platit v celé památkové rezervaci. Naším cílem je vyhlášku zjednodušit a zefektivnit,“ tvrdí mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Podle jeho slov by nařízení nezakazovalo jen konzumaci na stanovených místech, nýbrž lidé by dostali pokutu už jen za držení otevřené lahve s alkoholickým nápojem v rukách.

Osm set míst

Dosud vyhláška zakazovala popíjení po celé Praze jen na vybraných veřejných prostranstvích. Postupně se ale tento počet rozšiřoval a nyní platí zákaz celkem už na více než osmi stovkách míst. Nové znění začátkem listopadu rozeslal magistrát do připomínkového řízení, které trvalo třicet dnů.

A nyní začnou úředníci jednotlivé připomínky vypořádávat. Pokud se proces nezadrhne, pražští radní výsledný materiál schválí ještě v prosinci a zastupitelstvo následně začátkem příštího roku. Pak už by nic nemělo stát v cestě tomu, aby vyhláška vešla v platnost.

K předloženému návrhu se v uplynulých dnech mohly vyjádřit také městské části. Konec konzumace v ulicích a na náměstích památkové rezervace by se týkal celé Prahy 1, z velké části Prahy 2 a okrajově i Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8.

Nevole městských částí

Některé z dotčených městských částí chystanou změnu ale ostře kritizují, nejhlasitějším odpůrcem je vedení Prahy 2. 

„Plošný zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích v rámci Prahy 2 považujeme za skok o 30 let zpátky,“ zlobí se místostarosta pro oblast bezpečnosti Martin Víšek (TOP 09).

Podle něj radnice chtěla řešit problém z druhé strany a už před rokem navrhla vymezit vhodné lokality, kde by konzumace alkoholu naopak byla povolena. S tím ale magistrát nesouhlasil.

Praha 2 diskutovanou vyhlášku považuje za příliš restriktivní a v tomto duchu formulovala připomínky. Podle radnice má policie už v současnosti dostatek pravomocí k důslednému vymáhání pořádku v ulicích. Zlepšit stávající stav v městské části by spíše pomohlo více strážníků nebo kamerový systém v nejproblematičtějších oblastech. 

Pokud magistrát přes výhrady radnice vyhlášku prosadí, žádá Praha 2 alespoň vyjmutí některých částí ležících na jejím území z plošného zákazu. Jednou z nich má být oblíbená náplavka u Rašínova nábřeží. „Pokud si někdo koupí u stánku pivo v kelímku a vydá se s ním po náplavce, měl by problém. To nám připadá nesmyslné,“ zdůvodňuje žádost Víšek.

Suché pikniky

Výhrady má i Praha 7. Ta pro změnu požaduje, aby plošný zákaz nezahrnoval oblast Letenských sadů. „Tento park je tradičním místem pro setkávání lidí a volnočasové aktivity. Pořádají se zde různé kulturní a komunitní akce a v neposlední řadě je to také oblíbené místo na pořádaní pikniků. Určitě bychom nechtěli bránit tomu, aby si zde lidé při těchto příležitostech otevřeli pivo nebo víno,“ je přesvědčen mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Naopak Praha 1, které se problém dotýká nejvíce, si za zněním vyhlášky nadále pevně stojí. Podle radního pro bezpečnost Ivana Solila (ČSSD) původní vyhláška z roku 2008 především reagovala na problémy s bezdomovci. Od té doby se prý ale situace změnila.

„Hlavní problém už nepředstavují podnapilé osoby bez domova, nýbrž tisíce lidí především z řad turistů a návštěvníků. Ti se sem přijíždějí bavit a čím dál častěji před provozovnami upřednostňují ulice, náměstí či parky jako místa bujarého alkoholového veselí,“ tvrdí Solil.

Proti tomu nic nenamítá ani Praha 6, v jejímž případě se ale jedná jen o cíp památkové rezervace. Pro zbytek území městské části se nic 

zásadního nemění. „Praha 6 přijala usnesení, kterým k ‚bezalkoholové‘ zóně připojuje tu část Hradčan, která se nachází na našem území,“ uzavírá starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Plošný zákaz pití na veřejnosti v rámci Prahy 2 považujeme za skok o 30 let zpátky.“ Martin Víšek (TOP 09) místostarosta Prahy 2

zpět na článek