iDNES.cz

V parku vyrostla načerno štěrková cesta. Radnice teď hledá viníka

  10:34
Uprostřed chráněného území přírodního parku Na Farkách v Praze 8 vyrostla zničehonic štěrková cesta. Ta prozatím vede k prázdnému oplocenému pozemku. Radnice označuje takový postup za černou stavbu a ve spolupráci s dalšími úřady i policií se ho snaží zatrhnout.

Nelegálně stavěná příjezdová cesta v chráněné oblasti Na Farkách. | foto: iDNES.cz

Nejdřív najely na místo stroje, pak zmizelo několik stromů a přibyl štěrkový povrch. Nakonec přibyl zmiňovaný plot. Co za ním mělo, nebo případně má vyrůst, jasné není. Cesta ale končí právě u něj. 

„Takový postup mi pije krev. Dotyčný neznámý si jednoduše postavil cestu ke svému pozemku přes ty, které mu nepatří. Přitom kdyby kontaktoval kterýkoliv z orgánů, který ve věci územního plánování či životního prostředí rozhoduje, dozvěděl by se, že stavět nemůže a povolení nedostane,“ popsal starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Lokalita Na Farkách měla být totiž původně přidružena k Botanické zahradě Praha. Území tak spadá pod nejvyšší ochranu přírody, konkrétně do Natura 2000 - evropsky významné lokality, Ochranné pásmo památných stromů a Územní systém ekologické stability.

Možná i proto, to neznámý zkusil načerno a doufal, že taková „salámová metoda“ mu projde.

„Cesta navazuje na místní komunikaci Farky a je prodloužením cesty vedoucí po ulici Řešovská, je tři sta metrů dlouhá a pět metrů široká. Není to tedy původní lesní pěšina, ale plnohodnotná cesta pro automobily,“ uvedla mluvčí Prahy 8 Anna Patočková.

Starosta Petrus teď tak dokonce uvažuje, že na místo povolá pro jistotu bezpečnostní agenturu. 

Do případu se zapojilo už několik orgánů státní správy. Radnice oslovila magistrát i Českou inspekci životního prostředí. A před zahájením už je i řízení o odstranění stavby.

„Viník ale zasáhl do přírodní lokality tvrdým způsobem. Bude trvat léta, než se to opraví,“ míní starosta.

Podle místních se Na Farkách začalo stavět už v zimě. Byli to právě místní spolu s aktivisty, kteří si stavby v přírodní rezervaci všimli. „Tehdy tu byly i bagry,“ okomentoval situaci jeden z nich.

Firmy držící okolní pozemky se dušují, že o stavbě nic neví

Samozvaný stavitel zatím zůstává neznámý. Pozemky okolo příjezdové cesty vlastní několik subjektů, některé z nich jsou nepřímo majetkově propojeny. Žádný z nich se však k cestě nehlásí.

Příjezdová cesta končí u pozemku společnosti Bendovka. Jednatel firmy Zdeněk Svěchota však o stavbě cesty podle svých slov nemá ponětí.

„O tom tedy nic nevím. Osobně jsem si tam určitě nic neobjednával. Na pozemcích v zásadě nic není,“ řekl Svěchota redaktorce MF DNES.

O dva pozemky dál je už parcela, kterou vlastní Karel Němeček, zastupitel za TOP 09, jednatel firmy Skorque Investment.  Ani on o budování cesty nic neví.  

„Já za tím nestojím. Byl jsem pouze přizván jako soused na místní šetření stavebního úřadu. Není to moje stavba,“ řekl.

Jen se proklestila stará cesta, zní také od místních

Ne všem v oblasti ale kontroverzní stavba vadí. „Vždyť ta cesta vůbec není v chráněné přírodní oblasti. Ta začíná jinde, stačí se podívat do mapy. Tady to je v pořádku, do chráněné oblasti to nezasahuje,“ dušuje se další z lidí, které redaktorka na místě potkala.

A zmiňuje také, že  v minulosti na pozemku už jedna cesta byla. Neznámý pachatel ji tak podle něj jen znovu vyčistil. „Město se tu o údržbu nestaralo,“ dodává.

S tím však vedení části rozhodně nesouhlasí. A úřednici radnice podali i trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Lidem nedochází základní princip. Staví tam někdo něco, k čemu nemá vůbec žádné povolení a je proti tomu pět státních orgánů,“ ohradil se proti tomu starosta Petrus. Cesta pro auta tudy podle něj navíc nikdy nevedla.

A zmínil také, že na odbory městské části chodí desítky stížností.

zpět na článek