iDNES.cz

Chodské slavnosti připomenou památnou mši, na festivalu zaduní rock

  15:00
Letos uplyne 80 let od památné mše na vrchu Vavřineček nad Domažlicemi, která se stala národní manifestací proti nacistické okupaci. Významné výročí si od pátku do neděle připomenou účastníci Vavřinecké pouti a Chodských slavností. Z8roveň se koná i hudební open air festival Chodrockfest.

Návštěvníci letošních Chodských slavností si připomenou osmdesáté výročí slavné mše svaté na vrchu Vavřineček. | foto: MKS Domažlice

Kolem 120 tisíc lidí se tísnilo 13. srpna 1939 na vrchu Vavřineček nad Domažlicemi. U příležitosti slavné Vavřinecké pouti se tam tehdy konala památná mše, jež se proměnila v protest proti nacistům, kteří naše území tehdy ovládali.

Na mši, od níž letos uplyne osmdesát let, tehdy jely desítky vlaků a autobusů z celé republiky.

„Mše se díky kázání vyšehradského kanovníka Bohumila Staška stala národní manifestací proti nacistické okupaci,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska Domažlice Kamil Jindřich.

Atmosféra, která tehdy nad západočeským městem panovala, byla plná vzdoru a naděje. Staškův proslov směřoval proti útlaku a atmosféře strachu, kterou nacisté v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava nastolili.

Projev církevního hodnostáře, který v těžké době projevil velkou odvahu, samozřejmě neunikl pozornosti okupačního režimu.

„Brzy po pouti byl zatčen a vězněn v koncentračním táboře v Dachau. Odtud se dostal až po konci války. V roce 1945 opět na Vavřinecké pouti kázal,“ konstatuje Jindřich.

Atmosféry svobody si ale Stašek moc dlouho neužíval. „Po únorovém převratu v roce 1948 byly církevní pouti zakázány. A Stašek byl režimem perzekvován,“ dodává Jindřich. Bohumil Stašek se narodil v Klabavě na Rokycansku.

Kulaté výročí od jeho slavného kázání připomene i letošní Vavřinecká pouť spojená s Chodskými slavnostmi, která se uskuteční od pátku do neděle.

Na akci při příležitosti významného výročí zamíří i řada vysokých církevních hodnostářů.

Chodské slavnosti

scéna U brány na náměstí

pátek

18.00 slavnostní zahájení: Ozvěny folkloru (kapely Vesna, České srdce, Čankišou)

sobota

  • 10.00 Hyjtáci z Mrákova - vlastenci i světáci vod Bílků v Mrákově, účinkují: Chodský soubor Mrákov, italský folklorní soubor Lampiusa
  • 11.00 S Plzeňáky za folklorem – Živě z Chodska, účinkují přední chodské soubory v hodinovém přímém přenosu Českého rozhlasu Plzeň z domažlického náměstí
  • 12.30 S dětmi na Chodsku - přehlídka dětských chodských folklorních souborů
  • 14.30 Postřekovský vokýnko - účinkují: Národopisný soubor Postřekov se svými sólisty a dětský soubor Postřekov
  • 16.00 K Rokycanům cesta zlatá - lidové písně a tance z Rokycanska, Plzeňska a jihozápadních Čech
  • 18.00 Na Chodsko nejen z Valašska - představí se soubor Valašský Vojvoda, který ve svém programu uvede zahraniční hosty z Rumunska a Itálie
  • 21.00 Psohlavci - folklorní divadlo v podání Plzeňského lidového souboru Mladina volně inspirované románem Aloise Jiráska
  • 23.00 Dudácké štandrle - aneb „Chodsko má talent“ - účinkují: Domažlická dudácká muzika, Konrádyho dudácká muzika, Národopisný soubor Postřekov, Chodský soubor Mrákov

neděle

  • 9.00 Koncert dechové hudby ZUŠ Jindřicha Jindřicha Domažlice Liduška
  • 10.00 Koncert dech. hudby Domažličanka
  • 11.00 Koncert dechové hudby Jižani
  • 12.30 Koncert dechové hudby Vrchovanka
  • 13.30 Koncert dechové hudby Horalka
  • 14.30 Koncert dechové hudby Dupalka
  • 15.30 Koncert dechové hudby Hájenka

„Osmdesáté výročí památné poutní mše z roku 1939 připomene v sobotu 10 hodin bohoslužba na Vavřinečku. Hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem pak plzeňský biskup Tomáš Holub,“ informuje Jindřich.

Na vedení mše se budou spolupodílet i emeritní plzeňský biskup František Radkovský, další čeští a moravští biskupové Jan Baxant, Ladislav Hučko a Zdeněk Wasserbauer a řezenský biskup Rudolf Voderholzer.

Chybět nebude bohatý kulturní program složený z desítek hudebních vystoupení, staročeského jarmarku nebo pochůzek domažlického ponocného.

„Lidé se mohou těšit také na pořad o knězi a spisovateli Jindřichu Šimonu Baarovi ke 150. výročí jeho narození, veselé písničky v podání Konrádyho dudácké muziky nebo tradiční Dudácké štandrle,“ zve Jindřich.

Už podeváté se v době Chodských slavností uskuteční open air festival Chodrockfest. Jeho organizátoři si pro letošní ročník připravili několik novinek. Jednou z nich je, že akce bude o den delší. Začíná už dnes a potrvá do soboty.

Dějištěm bude opět přírodní terasovitý areál TJ Start. Dnes zahrají tři kapely - Extra Band revival, Alkehol a Harlej.

V pátek se na dvou pódiích postupně vystřídají špičky české hudební scény. Například Olympic, Banjo Band Ivana Mládka, Turbo, Walda Gang či Arakain. Chybět nebude ani kapela Komunál, Trautenberk, Traktor či písničkář a básník Záviš.

Chodrock fest

  • čtvrtek: 16.30 - 22.00: Extra Band revival, Alkehol, Harlej
  • pátek: Hitreality stage: 16.00 - 1.40: Chai, Sticx, Turbo, Záviš, Curlies. Budějovický Budvar stage: 17.00 - 0.30: Traktor, Trautenberk, Jelen, Walda Gang
  • sobota: Hitreality stage: 13.00 - 02.00: V3ska, Krucipüsk, Jaksi taksi, Zakázaný ovoce, Děkan, Afterparty s hitradiem FM Plus. Budějovický Budvar stage: 14.00 - 01.00: Odyssea, Banjo Band Ivana Mládka, Arakain, Olympic, Komunál

Kvůli Chodských slavnostem se očekávají komplikace v dopravě. Řidiči se dolní branou nedostanou na Náměstí Míru ani do okolních obcí. K dispozici budou odstavná parkoviště ve směrech od Kdyně i od Plzně.

„Na základě zkušeností z předchozích ročníků posilujeme od pátku do neděle kapacitu na trase Plzeň - Domažlice. Navíc zajistíme po oba víkendové dny dopravu na Vavřineček a speciální městskou linku. Ta bude jezdit každých třicet minut,“ sdělil ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava s tím, že autobusy budou vozit návštěvníky slavností mezi vlakovým nádražím, středem města a oblastí bývalých kasáren.

Vyrobit chodský koláč dá práci. Cukrářky si zpívají (12. 8. 2015)

14. srpna 2015

zpět na článek