iDNES.cz

Stavbou roku kraje je podle veřejnosti oprava budovy u Seneckého rybníka

  9:26
Přístavba školní družiny v Plzni - Újezdě, modernizace železniční trati Rokycany – Plzeň a obnova Lobezského parku v Plzni získaly ve svých kategoriích titul Stavba roku Plzeňského kraje 2019. Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně získala rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka.

Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně získala rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka. | foto: Plzeňský kraj

Letos bylo do soutěže přihlášeno 32 staveb a 20 z nich bylo nominovaných do užšího výběru. Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo ve středu v Měšťanské besedě v Plzni.

Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně získala rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka. Cena hejtmana připadla rekonstrukci náměstí Svobody v Plané.

Výjimečná přístavba školní družiny, která patří k pozoruhodným projektům loňského roku v Plzni, patřila k favoritům letošní soutěže a uspěla v kategorii novostaveb. Předseda soutěžní poroty Miloslav Michalec ji označil za příkladnou, kvalitní a moderní.

„Prezentuje čistotu tvaru i detailu, jednotnost, přehlednost a logičnost navrženého řešení a optické prolnutí vnitřních a vnějších prostor,“ řekl Michalec.

Přístavba je dílem Bohuslava Strejce, Ondřeje Janouta a Jiřího Koreluse z plzeňské společnosti projectstudio8. Ta se už může chlubit oceněním Stavba roku Plzeňského kraje 2017 v kategorii staveb pro bydlení za obytný soubor Na Drážkách.

Stavba roku

V kategorii veřejná prostranství zvítězila revitalizace Lobezského parku. Porota vyzdvihla citlivou a neotřelými prvky oživenou obnovu, díky níž nyní oblast nabízí nové možnosti rekreace. Projekt je dílem Tomáše Rákose a Zory Rákosové ze společnosti Atelier Rákos z Mariánských Lázní.

Modernizaci železniční trati v úseku Rokycany – Plzeň vybrali porotci jako nejlepší z kategorie dopravních a inženýrských staveb. Ocenili profesionální provedení a citlivé zasazení významné dopravní stavby do krajiny. Stavbu projektovala společnost Sudop Praha.

Cenu hejtmana Plzeňského kraje získala obnova náměstí Svobody v Plané na Tachovsku. Projekt připravili Jan Soukup, Marek Marovič a Čeněk Stehlík z plzeňského Ateliéru Soukup Olp Švehla.

Hejtman Josef Bernard shodou okolností právě z Plané pochází, a tak připomínal, jaký význam náměstí mělo a má. „Krásná průčelí měšťanských domů, morový sloup a hlavně kino, tam jsme se všichni potkávali. Úžasná rekonstrukce tohoto místa ještě více podtrhuje malebnost městečka,“ uvedl.

Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně letos získala rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka. Je to dům, který poskytuje zázemí skautům a prošel obnovou, která jej změnila téměř k nepoznání.

„Vznikla moderní a příjemná stavba, která díky dřevěnému plášti výrazně ožila. Dům přirozeně zapadá do okolní přírody,“ sdělil primátor Plzně Martin Baxa.

Za přestavbou domu na břehu rybníka stojí ateliér PRO-STORY, ve kterém působí úspěšný plzeňský architekt Jiří Zábran. Ten už za své projekty v minulosti získal různá ocenění včetně Stavby roku Plzeňského kraje za administrativní budovu firmy Brusivo v Rokycanech.

Jízda nejdelším železničním tunelem v Česku (16. 11. 2018)

16. listopadu 2018

zpět na článek