iDNES.cz

VIDEO: Do Království jedu přibyly mamby zelené, umějí lovit i ptáky

  18:12
V plzeňské zoo se zabydlely dva exempláře jednoho z nejjedovatějších hadů světa mamby zelené. Čtyřletý pár pochází ze soukromého chovu.

Předkové obou hadů mají původ v Tanzanii. Nyní jsou premiérově v expozici v sousedství příbuzné mamby černé.

Samec měří podle sdělení ošetřovatele Jana Dohnala kolem dvou metrů a jeho zelená barva má namodralý nádech. Samice je dlouhá přibližně 1,5 metru a je mírně nažloutlá.

„V lidské péči je to druh náročný na bezpečnost chovu a zkušenost chovatele. Jeho zástupce se krmí zejména myšmi,“ uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba. 

Do povědomí české veřejnosti se mamba zelená ve větší míře dostala loni na podzim. Tehdy jeden zástupce tohoto druhu hada utekl chovatelce, kterou uštkl. Žena později zemřela v nemocnici a had několik dní nebyl k nalezení. Nakonec jej odchytil herpetolog.

Oba druhy mamby chovala plzeňská zoo již na přelomu 60. a 70. let minulého století i v expozici Akva Tera. 

Nyní jsou součástí Království jedu, od jehož otevření letos v květnu uplynuly čtyři roky.

Expozice vznikla opravou terárií z let 1963 a 1964 v Tropickém pavilonu a přináší pohled na jedovaté hady čtyř kontinentů – Afriky, Austrálie, Asie a Ameriky.

Doprovodné expozice ukazují zástupce jedovatých živočichů jiných tříd a skupin. Mezi ně patří třeba žáby pralesničky, ryby, sklípkani nebo štíři.

Zájemci se rovněž seznámí se čtyřmi typy hadího chrupu, druhy jedu, séry či výrobky z hadího jedu. Na termovizi pak zjistí, jak hadi vidí.

Mamba zelená je jedovatý stromový zelený jihoafrický had. Obývá pás od Keni a Tanzanie po Jihoafrickou republiku. Jde o velmi rychlého a poměrně plachého plaza, který je přizpůsobený k lovu ptáků.

„V lidské péči se může dožít 20 až 25 let. Mamba zelená preferuje nížinné lesy, lesnatou vlhkou savanu, lužní a galeriové lesy. S oblibou se zdržuje i na čajových a kávových plantážích, či v ovocných sadech,“ konstatuje Vobruba. 

Z jedu tohoto hada se vyrábí lék, který snižuje krevní tlak, omezuje nadměrný růst pojivové tkáně v srdci a napomáhá činnosti ledvin.

zpět na článek