iDNES.cz

Krajská firma hlídá hospodaření nemocnic, její vlastní rozpočet bobtná

  8:24
Společnost, která hlídá hospodaření v nemocnicích Plzeňského kraje, potřebuje letos navýšit rozpočet o další miliony. Opoziční krajští zastupitelé se zlobí, že přibylo lidí ve vedení nemocnic.
Uvnitř vypadá českolipská nemocnice slušně, její fasáda se ale neobejde bez

(ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

V nemocnicích Plzeňského kraje se nyní chýlí ke konci kolektivní vyjednávání. Odborářské smlouvy totiž přestanou platit na konci března. A skokový nárůst rozpočtu firmy Nemocnice Plzeňského kraje, dříve Zdravotnického holdingu, je jedním z argumentů, kterým odboráři tlačí na managementy nemocnic, aby jim zvýšily mzdy.

Společnost, založená krajem k hlídání hospodaření jeho nemocnic, má letos plánovaný rozpočet 34,5 milionu korun. To je zhruba třikrát tolik než v roce 2016.

Zvyšování rozpočtu Nemocnic Plzeňského kraje je spojeno s nástupem nových manažerů v čele s Markem Kýhosem, Jaroslavem Šímou a Alanem Sutnarem v polovině roku 2017.

Nárůst rozpočtu kritizuje opoziční zastupitelka Zdeňka Lišková z KSČM. „Nesouhlasím s tím, že za rok 2017 narostl počet funkcionářů Nemocnic Plzeňského kraje celkem o 21,“ uvedla s upřesněním, že ve všech šesti nemocnicích kraje se v představenstvech a radách jednatelů objevují jména Kýhos, Šíma a Sutnar.

„Co se týká financování managementu, v roce 2017 bylo na předchozí zdravotnický holding rozpočtováno 12 milionů korun, ale v roce 2017 vzrostly finance na 20 milionů a 126 tisíc. Pro rok 2018 bylo rozpočtováno 23 milionů, ale ke konci září už to bylo 30 milionů a 543 tisíc. Pro letošní rok máme v rozpočtu 34 milionů a 543 tisíc. Podle mě je to neúměrný nárůst nákladů na složku, která neprodukuje zdravotnickou péči, já s tím zásadně nesouhlasím,“ sdělila Lišková.

Radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková pochválila v časopisu Plzeňský kraj model, kdy jsou členové představenstva Nemocnic Plzeňského kraje zároveň členy představenstev jednotlivých nemocnic.

„Model mají například v Jihočeském kraji, kde se velmi osvědčil,“ uvedla Stárková.

Na otázky MF DNES, proč byl navýšen rozpočet Nemocnic plzeňského kraje, mluvčí Jiří Kokoška sdělil, že management odpoví na dotazy týkající se hospodaření v polovině dubna. „Zatím nejsou k dispozici validní data,“ sdělil Kokoška.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD zvyšování rozpočtu brání tím, že manažeři razantně snížili ztrátu nemocnic.

Bernard uvedl, že v celém Česku krachují nemocnice a v Plzeňském kraji se přitom daří ztrátu zásadně snížit z 330 milionů korun v roce 2017 na 260 milionů korun v loňském roce.

„Dobré hospodaření kraje dnes umožňuje, že nemocnice udržíme. Z roku na rok snížit ztrátu o 80 milionů korun nedokáže ani leckterá světoznámá firma. Já si myslím, že je to významný počin. Úkol pro management zní minimálně ztrátu nenavyšovat,“ sdělil Bernard.

Hejtman: vyšší mzdy manažerů se kraji vyplácí

Hejtman tvrdí, že kdyby kraj pokračoval v trendu zvyšujících se ztrát a nedělal změny, schodek by dnes byl 450 milionů korun.

„Noví manažeři zasahují v nemocnicích do procesů, jako je kontroling nebo nákupy, takže tyto činnosti v nemocnicích dnes zastává společnost Nemocnice Plzeňského kraje. A kvůli tomu jsou manažeři lépe zaplacení. Jejich vyšší mzdy se kraji vyplácí, já neumím dělat změny s nekvalifikovanými lidmi,“ uvedl Bernard.

Jako další příklad uvedl zaplacení manažerů, kteří v účetnictví linkového dopravce ČSAD Autobusy Plzeň našli neoprávněně účtovaných 300 milionů korun.

zpět na článek