iDNES.cz

Medvědi jsou po zimním spánku nerozežraní, pochutnávají si na piškotech

  16:22
Na medvědy v plzeňské zoologické zahradě, kteří se probudili ze zimního spánku, čekalo milé překvapení. Chovatelé jim část výběhu opravili a vyskládali kamením. Medvědí skupinu vede osmatřicetiletý samec Pišta. Je nejstarším v České republice.

Zimní spánek plzeňské medvědí skupiny začal jako tradičně v prosinci a šelmy se probudily na začátku března.

„Děje se tak kolem svátku MDŽ. Letos se probudili o něco dříve, zhruba o 14 dní. Urychlily to extrémně teplé dny koncem února. Dnes jsme oficiálně návštěvníkům oznámili, že se na ně mohou přijít podívat do volného výběhu,“ vysvětlil mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.

Pokračoval, že během zimního spánku upravili spodní čtvrtinu výběhu. Vyskládali ji kamením a získala tak přírodní vzhled.

Medvědí probuzení

Medvědy brtníky chová plzeňská zoo od čtyřicátých let 20. století. Historicky jich měla nejvíce sedm. V současné době medvědí skupinu tvoří čtyři šelmy.

„Nejstarším ve skupině je osmatřicetiletý Pišta, který je nejstarším hnědým medvědem brtníkem v České republice. Dále to jsou šestnáctiletí sourozenci Eliška s Honzíkem a o deset let starší samec Miki,“ vyjmenoval Vobruba.

Medvědi jsou po měsících zimního spánku nerozežraní. Chovatelé je nyní začnou pomalu rozkrmovat. Zatím zvířata dostávají piškoty a trochu ovoce a zeleniny.

Autor:
zpět na článek