iDNES.cz

Soudit nenávistný komentář k migrantům zatím nelze, žena zaplatila pokutu

  16:42
Okresní soud Plzeň-město zatím nemůže vyhovět nařízení Nejvyššího soudu a znovu projednat případ ženy, která na sociální síti napsala nenávistný komentář pod videem běženců. Pisatelka totiž mezitím zaplatila pokutu, kterou jí uložila přestupková komise. Byla by potrestána dvakrát.

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic kamion, který převážel v návěsu nelegálně 7 lidí z toho 4 děti. (16. února 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Než nejvyšší státní zástupce uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS), žena zaplatila pět set korun, které jí vyměřila přestupková komise Městského obvodu Plzeň 3.

Případ se k úředníkům dostal právě z Okresního soudu Plzeň-město, který dospěl k závěru, že společenská škodlivost skutku je nízká. Soud poukázal také na to, že žena nebyla dosud trestána a není ve spojení s extremistickým prostředím.

Že by kauza skončila jen jako přestupek, se nelíbilo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Podle něj šlo o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Jeho stížnost zamítl Krajský soud v Plzni, s dovoláním u Nejvyššího soudu ale uspěl.

„Usnesení NS bylo naší přestupkové komisi doručeno v pondělí. NS zrušil usnesení odvolacího Krajského soudu v Plzni a jemu předcházející usnesení Okresního soudu Plzeň–město. A přikázal mu, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl,“ sdělil mluvčí obvodu Plzeň 3 Miroslav Knotek.

V odůvodnění NS uvádí, že je nezbytné, aby přestupková komise provedla takzvané přezkumné přestupkové řízení a následně byl spis vrácen okresnímu soudu pro účely dalšího trestního řízení.

„Až nám bude spis vrácen, přepošleme ho k provedení přezkumného řízení nadřízenému správnímu orgánu. Tím je Magistrát města Plzně, odbor správních činností,“ vysvětlil další postup Knotek.

Podle serveru Novinky.cz NS poukazuje na to, že pokud vyjdou najevo skutečnosti, které umožňují posoudit skutek jako trestný čin, může správní orgán v přezkumném řízení zrušit i pravomocný verdikt o přestupku.

Pětadvacetiletá žena loni v únoru napsala na Facebook komentář pod zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů: „A my na ně budeme platit... proč ty autobusy radši nezapálili.“

Na ni a další dva diskutéry podal trestní oznámení právník Organizace pro pomoc uprchlíkům z Brna.  

Na D5 zadrželi kamion s migranty (16. února 2018)

16. února 2018

„Začaly se objevovat nenávistné komentáře, kdy několik z nich, domnívám se, přesáhlo jistou mez přijatelnosti a mám za to, že jsou v rozporu s právním řádem ČR,“ odůvodnil podání trestního oznámení právník, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Podle jeho názoru se pisatelé nenávistných komentářů mohli dopustit podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod.

„V naší společnosti v posledních letech narůstá nenávist vůči menšinám, cizincům a zvláště uprchlíkům a jedním z průvodních jevů jsou i čím dál častější útoky, ať už fyzické nebo verbální. Domnívám se, že je zapotřebí, aby tyto útoky, podněcování k nenávisti a podobné excesy byly prošetřovány státními složkami, neboť představují mimořádné společenské riziko. Podobně, jako přikročila policie k vyšetřování v případu výhrůžek a podněcování k nenávisti týkajících se teplické základní školy Plynárenská, žádám, aby byl případ vyšetřován a viníci byli potrestáni,“ napsal právník do oznámení.

Stejného názoru je také nejvyšší státní zástupce Zeman. „Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců,“ napsal v dovolání NS Zeman.  

Naopak Krajský soud v Plzni, který rozhodoval o stížnosti žalobce, uvedl, že žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů. Podle něj projev nenávisti není totéž co podněcování k nenávisti.

Soud rozhoduje o vazbě pro kamioňáky za pašování migrantů (19. 2. 2018)

19. února 2018

Autoři: ,
zpět na článek