iDNES.cz

Plzeňská diecéze nemá peníze na opravu kostelů, převádí je na obce

  16:56
Plzeňská diecéze nemá dostatek peněz na opravu všech zchátralých kostelů. Postupně některé tyto objekty či kaple převádí na obce. Zpravidla jsou to budovy v lokalitách, kde se setkává pouze hrstka věřících.

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Diecéze, do níž patří téměř celé západní Čechy a určité obce Ústeckého a Středočeského kraje, aktuálně vlastní 335 kostelů a kaplí.

„Uvedený počet nás významným způsobem zatěžuje a je na hranici toho, co je naším úkolem, což je hlásání evangelia. Samozřejmě máme zodpovědnost vůči tradici, která existuje po staletí, a vůči úsilí našich předchůdců. Nechceme se míst bezhlavě zbavovat, ale dávat je do rukou někoho, kdo se o ně dobře postará,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Katolíci převádí církevní stavby většinou obcím nebo spolkům. Od roku 2000 se jednalo o více než sto kostelů a kaplí. V postupu bude diecéze zatím pokračovat.

Nutno podotknout, že jen za loňský rok vynaložila na opravy duchovních prostor téměř 38 milionů korun, dalších 58 milionů obdržela díky dotacím.

Hned dva kostely loni získala obec Pernarec. Kromě zpustlého barokního  kostela Nanebevzetí Panny Marie v Březí, který je v současnosti zavřený a jehož kompletní oprava vyjde na zhruba osm milionů korun, jde ještě o chrám svatého Mikuláše.

„Ten je v lepším stavu. Dotáhli jsme opravu střechy, což nás vyšlo na milion tři sta tisíc korun. Sedmdesát procent jsme přitom měli z dotací, zbytek šel z našeho rozpočtu,“ uvedl starosta Jan Balín.

Doplnil, že letos chce požádat o finanční podporu na rekonstrukci věže. Později přijdou na řadu rovněž varhany, hodiny a fasáda.

„Je to běh na dlouhou trať. Nicméně církev na to nemá peníze ani takové možnosti žádat o příspěvky jako obce,“ zdůraznil starosta.

V pernareckém kostele se nadále budou konat nedělní bohoslužby. Přibude k nim ale více kulturních a společenských akcí. „Plánujeme například koncerty, výstavy nebo svatby,“ nastínil Balín.

Obec letos za 1,1 milionu korun koupila ještě tamější faru. Objekt dříve patřil církvi, která ho prodala soukromníkovi. „Máme v plánu tady udělat byty. Ještě není jasné, jestli budovu přenecháme developerovi, nebo se do práce pustíme sami. Definitivní řešení zatím hledáme,“ uzavřel.

Městysu Všeruby u Kdyně patří od minulého roku kostel svatého Michaela Archanděla. V tomto případě je stavba v daleko lepším stavu. Podle starosty Václava Bernarda je nutné především opravit střechu, kterou dovnitř zatéká.

„Požádáme o dotaci. Potřebujeme přibližně osm set tisíc korun. V minulosti už se kostel rekonstruoval, přispěli na něj němečtí rodáci,“ řekl Bernard.

Rekonstrukci čeká kostel sv. Jiřího v Hradci u Stoda

Duchovní prostor bude stále sloužit věřícím. „Protože k nám míří hodně poutníků díky Svatojakubské cestě, po celou sezonu zůstane nadále otevřený. Zachováme také pravidelné mše,“ ubezpečil.

Městys si možná v budoucnu vezme na starost i další okolní památky. V úvahu podle Bernarda připadají třeba kostely či kaple v Maxově, Hyršově, v Brůdku nebo na Tanaberku.

„Otestujeme, jak velké sousto jsme si vzali. Uvidíme, zda se nám současný projekt podaří. Jestliže se naskytne další příležitost a diecéze bude vstřícná, jako tomu bylo dosud, nebráníme se dalšímu převzetí,“ konstatoval starosta.

Zpřístupnit a zvelebit kostel svatého Jiřího chtějí v Hradci u Stodu. „Rekonstrukci rozdělíme do několika etap. Začneme střechou a okny, což vyjde na milion čtyři sta tisíc. Potom bychom se chtěli dostat na fasádu, oltáře, varhany a omítky,“ vyjmenoval Pavel Hlaváč, který stojí v čele obce.

zpět na článek