iDNES.cz

Za srážku v křižovatce s nedoslýchavou ženou udělil soud strážníkovi pokutu

  11:58,  aktualizováno  13:57
Okresní soud v Plzni potrestal strážníka Jakuba Švihlu, který se v červenci roku 2017 při jízdě k zásahu srazil s autem, v němž seděla sluchově postižená žena s dcerou. Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti mu uložil peněžitý trest 30 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný.

Strážník Jakub Švihla stanul kvůli nehodě se služebním vozem před okresním soudem. (4. ledna 2019) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Švihla vjel předloni v červenci služebním vozem se spuštěnými majáky a sirénami do křižovatky na červenou a střetl se s autem, které řídila žena trpící výraznou poruchou sluchu. Při střetu utrpěla její dcera vážná zranění (o nehodě jsme psali zde).

Soud konstatoval, že Švihla dával výstražná znamení oprávněné a také křižovatkou byl na červenou oprávněn projet. Měl ovšem předpokládat, že zpráva i zleva může někdo vjet na zelenou.

Podle soudu měl jet strážník podstatně nižší rychlosti, protože nestíhal nebezpečného pachatele. Přivolán byl k případu člověka, který obtěžoval ostrahu nádraží.

„Vyzvedla jsem dceru z příměstského tábora v Divadelní ulici, jela jsem Husovou, zahýbala doleva do mírného kopečka. Byl tam semafor, na kterém svítila zelená, pokračovala jsem v jízdě. Když jsem byla v křižovatce, ze sluchadla jsem slyšela zvláštní zvuk, zleva jsem nic neviděla, doprava jsem se už podívat nestačila a přišel náraz,“ vypověděla u soudu žena, která slyší jen zvuky, které zazní v její těsné blízkosti.

V bezvědomí nebyla, proto vnímala všechno, co následovalo. 

„Po nárazu jsme asi dostali hodiny, krátký čas jsem měla mlhu před očima. Když se auto zastavilo, lidi mě vytáhli z auta. Já si pamatuji, že jako první vytáhli dceru, pak mě. Byli jsme za rohem, auto jsme vůbec neviděli. Dcera byla v šoku, byla zraněná, viděla jsem, že má úraz na levé ruce. Pak přijeli hasiči,“ sdělila řidička, která měla po nehodě pět zlomených žeber, naražená játra i bederní část a jeden steh v zátylku.

Švihla se soudního řízení zúčastnil, ale nevypovídal. Zazněla proto jeho výpověď, kterou učinil v únoru loňského roku na policii.

„Byla to moje první dopravní nehoda, zatím jsem neplatil ani pokuty. Připoutáni jsme nebyli, jeli jsme k zásahu, jednalo se o běžný pracovní den. Jel jsem rychlostí kolem 70 km/hod., vozidla nám uhýbala, jel jsem po prostředku. Při příjezdu k semaforu jsem si všiml, že svítí červená, snížil jsem rychlost, rozhlédl jsem se, nic neviděl. Najednou jsem před sebou viděl světlou barvu a následoval náraz. Nevěděl jsem, co se děje,“ řekl policistům Švihla.

Kvůli této nehodě byl obviněn v únoru minulého roku, v červenci ale okresní soud jeho stíhání zastavil. Státní zastupitelství však podalo stížnost a odvolací Krajský soud v Plzni mu vyhověl.

Státní zástupce Libor Řeřicha strážníkovi navrhoval podmíněný trest se zkušební dobou na jeden až dva roky, případně peněžitý trest kolem 40 tisíc korun. „Jde o nedbalost, která se bohužel stala a má poměrně závažné následky,“ uvedl Řeřicha.

Podle advokáta Josefa Pelecha šlo o maximálně nešťastnou událost. „A je otázkou, zda žena byla zdravotně způsobilá řídit vozidlo,“ dodal.

10. července 2017

zpět na článek