iDNES.cz

Za vazbu, zhoršení zdraví a rozpad rodiny chtěl od státu miliony, neuspěl

  10:32
Bývalý voják, vymahač a bodyguard Zdeněk Studnička z Plzně prohrál soudní spor s českým státem. Po ministerstvu spravedlnosti požadoval 18 milionů za útrapy spojené s více než dvouletým trestním stíháním za vydírání. Nakonec byl obvinění zproštěn.

Zdeněk Studnička žaloval ministerstvo spravedlnosti. Požadoval 18 milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy za pobyt ve vazbě, poškození zdraví i rozpad rodiny. (7. 11. 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Čtyřiapadesátiletý Zdeněk Studnička ve čtvrtek u Okresního soudu Plzeň-město se svou žalobou neuspěl. Podle soudkyně Petry Pavlíčkové o náhradu zažádal až čtvrt roku po zákonné lhůtě, kdy mohl své nároky uplatňovat.

Ty tak byly v okamžiku podání promlčené. Naopak Studnička zaplatí ministerstvu práci jejich právníka v tomto sporu.

V roce 2013 byl Studnička skoro dva měsíce ve vazbě. „Tam se mi zhoršila choroba ledvin. Když mě propustili a po Plzni se říkalo, že budu odsouzený na sedm let, můj psychický stav se zhoršoval. Bylo to beznadějné. Máma mi řekla, že mě vydědí, že má kvůli mně ostudu. Rozpadlo se mi manželství, manželka skončila v péči psychiatra. V roce 2014 jsem se pokusil o sebevraždu. Z toho všeho mám stále deprese, téměř nejsem schopný jednat s lidmi, krachly obchody s pozemky,“ odůvodnil Studnička svoji žalobu.

Proti jejímu zamítnutí se podle svých slov odvolá.

Zdeněk Studnička žil na hraně zákona. Pracoval jako vyhazovač, vymahač, bodyguard vlivných podnikatelů i právníků. Podsvětí a lidi z divokých devadesátých let, jako byli podnikatel Štefan Janda a jeho ochránce Julián Pokoš zastřelení Jiřím Kajínkem, znal více než kdokoliv jiný.

Stát vyplatil Studničkovi 72 tisíc jako odškodné za vazbu

Před pěti lety ho zatkla zásahovka a kriminalisté z plzeňského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ho obvinili z vydírání. Podle vyšetřovatelů Studnička spolu s dalším člověkem chtěl po jednom muži miliony jako odškodnění za nezdařený obchod s fotovoltaickou elektrárnou u Nepomuku na Plzeňsku.

Studnička skončil ve vazbě a pak i před soudem. Pak ale přišel zvrat a krajský soud oba stíhané zprostil obvinění, protože údajně vydíranému muži neuvěřil.

Obžaloba totiž stála na výpovědi poškozeného a jeho rodinných příslušníků - dětí, manželky a prarodičů. Právě tyto výpovědi soud nakonec označil za nevěrohodné.

Stát Studničkovi po zproštění obvinění vyplatil odškodné za vazbu ve výši 72 tisíc korun. S částkou ale nebyl spokojený a žaloval stát o 18 milionů korun za zatčení, obvinění a vazbu.

Autor:
zpět na článek