iDNES.cz

V Plzni jsou jenom dvoje jesle, o batolata se starají dětské skupiny

  9:52
V Plzni fungují pouze dvoje jesle. Jejich kapacita ale nestačí a nedostatek míst vykrývají školky. Ty v současné době pečují o více než čtyři sta batolat. Stále větší oblibě se ale těší alternativy ve formě dětských skupin, kterých je v západočeské metropoli už čtyřiadvacet.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Převis žadatelů každoročně eviduje ředitelka plzeňské 21. mateřské školy Irena Mainzerová, kde jsou i jesle. Jestliže se nějaké místo uvolní, okamžitě je rozebrané. Měsíční pobyt vyjde na tři tisíce korun, jídlo na 40 korun za den.

„Rodiče upřednostňují jesle, protože péči zajišťují zdravotní sestry. Až potom řeší situaci pomocí chův nebo dalších možností,“ myslí si Mainzerová.

Právě v Plzni se ovšem nachází největší počet dětských skupin, aktuálně jich je čtyřiadvacet a zaopatřují bezmála 300 dětí. Nově poskytuje tyto služby Středisko volného času Radovánek.

„Reagovali jsme na podněty maminek, které stojí především o alternativní výuku. Zaměřujeme se na waldorfskou pedagogiku. Systém navazuje na domácí školu, kterou máme pro první a druhý stupeň,“ nastínila ředitelka střediska Eva Tischlerová.

Poplatek za dopolední a odpolední program vyjde na 2 800 korun měsíčně, stravné na třicet korun za den.

Kromě Radovánku zacílilo nedávno na dvouleté děti například plzeňské mateřské centrum Cvrčkův klub. Tady jsou služby dražší, základní taxa činí 5 300 korun za měsíc, jídlo na den pak 72 korun.

Například v Rokycanech je ale situace jiná, rodiče tam nemají příliš na výběr, kde se o jejich dvouletého potomka postarají.

Podle vedoucího tamějšího školského odboru Tomáše Hůlky potřebují alespoň čtyřicet dalších míst. Mateřinky však zázemí nabídnout nemohou. Rokycany proto rozšiřují prostory MŠ Čechova. Přístavba odstartovala letos v květnu a vyjde na zhruba 12 milionů korun. Pavilon by měl fungovat od příštího září.

Ředitelka školky Eva Blechová uvedla, že bude-li se jednat pouze o dvouleté děti, smí se jich kvůli přísnějším pravidlům přijmout maximálně dvaatřicet. Jestliže to budou i předškoláci, rozšíří se počet na osmačtyřicet.

„Rozhodnutí zatím není definitivní. Těžko teď určíme, jak na tom budeme napřesrok,“ dodala Blechová.

Na velkou poptávku reagovali i v Klatovech, kde se nedávno otevřely dvě speciální třídy pouze pro dvouleté.

„Zájem od rodičů sílil. Ani teď jsme nemohli vyhovět všem žadatelům. Nechtěli jsme batolata dávat do běžné skupiny, přeci jen vyžadují jiný přístup,“ informovala ředitelka MŠ Jitka Luňáková. Stávající nabídku v okrese doplnila před třemi měsíci dětská skupina Benjamínek.

Oproti tomu Tachov jesle má, ale hned po jarním zápise byly plné. Nabízejí přitom dvě třídy po patnácti místech.

„Kapacita zatím stačí, ovšem dáváme přednost maminkám, které nastupují do zaměstnání a potřebují dítě umístit,“ vysvětlila Alena Malá, která vede MŠ Sadová. Měsíční poplatek za pobyt je tisíc korun, stravné stojí 650 korun.

„Výhodou je, že špunti pak nemusejí přecházet do jiného prostředí, ale většinou ve školce zůstanou až do šesti let,“ uvedla.

Na Přimdě a v Tachově navíc vznikly v srpnu dětské skupiny. Bez větších komplikací fungují zařízení pro dvouleté děti na Domažlicku.

zpět na článek