iDNES.cz

Se zříceným vrtulníkem z Plzně létal hazardér známý nebezpečnými manévry

  14:50,  aktualizováno  15:16
Na hraně zákona se podle zjištění MF DNES mnohdy pohyboval podnikatel B. D. ze Šťáhlav, který zemřel ve středu při pádu vrtulníku v Plzni na Borských polích. Se strojem, v němž zahynuli i další tři lidé, porušoval předpisy a prováděl nebezpečné manévry.

Vrtulník Robinson R44-Raven spadl ve středu v podvečer na halu v průmyslové zóně na Borských polích. Po havárii zůstal viset na střeše a pak se propadl dovnitř. Čtyřčlenná posádka stroje zahynula. Kromě plzeňského podnikatele přišli o život i tři thajští obchodníci.

„V naší výrobě v Plzni jsme měli na návštěvě zahraniční delegaci a dojednávali jsme významný obchod. Bohužel došlo k nehodě, při níž zemřeli čtyři lidé. Mezi nimi i generální ředitel. Je to pro nás velká ztráta, byl mezi zaměstnanci velice oblíbený,“ řekl exkluzivně televizi Prima na Facebooku Zpravodajství FTV Prima Roman Binder, mediální zástupce společnosti, které vrtulník patřil.

Podle zjištění MF DNES byl dvaatřicetiletý podnikatel na Plzeňsku známý tím, že při létání s vrtulníkem riskoval a porušoval předpisy.

„Prováděl nebezpečné manévry, kvůli kterým přišli o život další tři lidi,“ řekl dnes jeden ze zkušených pilotů, jehož jméno má redakce k dispozici.

Podle lidí diskutujících na Facebooku přistával tentýž vrtulník už před prázdninami vedle fotbalového hřiště v Dobřanech na Plzeňsku. V tu chvíli tam pobíhalo asi třicet lidí.

Fotogalerie

„Majitel černého vrtulníku si nad Plzní a v okolí často honí ego a dělá nesmyslné manévry,“ napsal jeden z diskutujících.

Létáním podnikatele B. D. se v minulosti zabývali i zastupitelé Šťáhlav. Místní obtěžoval hluk, ale i to, že se strojem létal nízko. Tím například plašil čápy, kteří hnízdili na komíně blízko jeho domu.

Se zemřelým podnikatelem byl spojovaný i dva roky starý případ, kdy malý vrtulník přistál na střeše garáží v centru plzeňské části Slovany hned vedle čerpací stanice.

MF DNES ale dnes zjistila, že tehdy to byl podobný stroj, který ovšem patřil jinému majiteli.

Řidič zachytil let vrtulníku na Borských polích (6. září 2018)

Na sociálních sítích lidé diskutují i o středečním leteckém neštěstí. Píší, že vrtulník, který později havaroval na Borských polích, se ve středu po 17. hodině pohyboval nad náměstím Republiky v centru Plzně. „Div netrefil kostelní věž,“ píše se v diskuzi.

Příčinu tragédie, která se stala jen o necelou půlhodinu později, objasní až další vyšetřování Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

O pádu vrtulníku informují i thajská média

List Bangkok Post dnes píše, že kromě pilota přišli o život i tři obchodníci z Thajska. Jeden z nich, Chanatip Surachaisitikul, byl dokonce prezidentem thajské obdoby obchodní komory.

Vrtulník patří firmě Workpress Aviation, která vlastní dva stroje. Druhý stroj značky Robinson, který byl zaparkovaný v areálu firmy, na přelomu června a července někdo zničil. Házel na něj kameny a ukradl z něj několik věcí. Pachatele policie dosud nevypátrala.

Podnikatel B. D. byl známý také tím, že vlastnil extravagantní růžovou limuzínu. Podle serveru Blesk.cz to byl právě on, kdo se v ní v roce 2015 projížděl po Karlově mostě v Praze

Server také uvádí, že se zemřelý podnikatel důvěrně znal s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem, který s ním údajně také několikrát letěl.  

Muž v růžové limuzíně se vydal přes Karlův most (prosinec 2015)

Autor:
zpět na článek