iDNES.cz

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

  18:10
Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského Prazdroje. Restaurování poškozených kamenů a čištění soch potrvá až do Vánoc. Přes lešení bude po dobu opravy natažená síť s vyobrazením brány.

Zmenšená pivovarská brána se typickými oblouky je součástí formy pro výrobu lahví, do kterých se plní světoznámý prémiový ležák. Je hmatatelná nad nálepkou na zadní straně lahve. Stejný motiv je i na přední straně plechovek. 

Skutečná brána je ale nyní schovaná za lešením. Veřejnosti se opět představí letos 20. prosince, kdy už bude mít stejnou podobu, jako v době svého vzniku v roce 1893.

„Po celou dobu rekonstrukce bude brána zakryta lešením, z ulice však bude natažená síť s jejím vyobrazením. Vjezd do areálu bude zajištěn vždy jedním z oblouků, stejně tak bude fungovat po celou dobu alespoň jeden ze vchodů pro pěší návštěvníky pivovaru,“ řekl Petr Tůma, který má na starosti péči o historické dědictví Plzeňského Prazdroje

Mluvčí pivovaru Jitka Němečková uvedla, že k restaurátorské obnově brány firma přistoupila i kvůli erozi a poškození kamenů, ze kterých ji stavitelé budovali v letech 1892 a 1893.

Použitý materiál je totiž náchylný k tvorbě černých krust, které vznikají kvůli nečistotám v ovzduší.

Jako stavební materiál pro spodní část brány kdysi dělníci použili štěnovickou žulu, horní část zhotovili z hořického jemnozrnného pískovce. 

Při opravě nyní odborníci zpevní jednotlivé kameny, odstraní staré vysprávky, vyčistí bránu i sochy a kde bude potřeba, provedou barevné retuše.

Pivovarská brána

Jubilejní brána je první novorenesanční stavbou v Plzni. Jejím autorem je stavitel a právovárečník Emanuel Klotz, který působil ve vedení Měšťanského pivovaru v Plzni a postavil zde řadu dalších cenných objektů.
Vrchol brány tvoří sousoší v nadživotní velikosti pojmenované Pivovarnictví, které symbolizuje sladovník s kopistem (velkou vařečkou) a děvče se srpem a chmelovým úponkem, mezi nimi na sudu stojí malý Gambrinus.

Základní kámen jedné z pivovarských dominant naši předci položili 5. října 1892, když oslavovali padesáté výročí založení Měšťanského pivovaru. Stavba byla dokončena v následujícím roce.

Od roku 1926 je brána součástí ochranné známky, kterou Pilsner Urquell užívá dodnes.

Poslední opravou prošla Jubilejní brána před osmnácti lety. Tehdy do připravené schránky v jejím vrcholu představitelé pivovaru vložili kapsli s obrázky a dokumenty z tehdejší doby.

Češi se setkali s papežem, přivezli mu 2018 piv. (5. dubna 2018)

6. dubna 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
zpět na článek