iDNES.cz

VIDEO: Muž se roky vydával za zdravotníka. Chtěl pracovat i na „jipce“

  18:06
Třicetiletý Plzeňan Michal Ř. školil hasiče ze zdravovědy, dělal zdravotnický dozor na sportovních akcích a dokonce chtěl pracovat ve fakultní nemocnici na jednotce intenzivní péče. Nyní ale vyšlo najevo, že k tomu nemá patřičné vzdělání a prokazoval se falešnými diplomy.

Na to, že mladý muž podvádí, se přišlo, když se nechal zaměstnat v plzeňské nemocnici jako sanitář a po několika týdnech zažádal o místo sestry na metabolické jednotce intenzivní péče. Nemocnice si totiž jeho vzdělání prověřila.

„Při prozkoumání dokumentů o jeho vzdělání jsme pojali podezření, že by mohly být falešné. Kontaktovali jsme Ostravskou univerzitu, která potvrdila, že dokumenty nejsou pravé. Podali jsme proto trestní oznámení,“ řekl televizi FTV Prima ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Na podvodníka pak upozornila policisty také Ostravská univerzita.

Chtěl získat zaměstnání, prokázal se falešnými diplomy

Na sociálních sítích o sobě třicetiletý Michal Ř. tvrdí, že vystudoval zdravotnického záchranáře na univerzitě v Ostravě a obor všeobecná sestra na škole v Příbrami. Ve skutečnosti nemá žádné zdravotnické vzdělání a dříve pracoval jako závozník v přepravní sanitce.

Na webu Zdravotní asistenční služby Plzeň Rescue, ve které muž působí, odkazuje na kladná doporučení, která mu údajně dala plzeňská záchranná služba. Ta se ale od něj distancuje.

„Nikdy nebyl naším zaměstnancem a nemáme s ním naštěstí nic společného. Žádné reference jsme nedali,“ zdůraznil mluvčí krajské záchranné služby Martin Brejcha.

Policisté nyní Martina Ř. podezírají z padělání a pozměnění veřejné listiny. „Tohoto jednání se měl dopustil v letech 2011 až 2012, kdy si sám vytvořil dvě veřejné listiny. V letech 2015, 2017 a 2018 je použil, aby získal zaměstnání,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Podle FTV Prima muž pracoval jako zdravotnický dozor na prvoligových fotbalových zápasech, školil dobrovolné hasiče, děti ve školách a školkách nebo zaměstnance na úřadech. Všichni se pozastavují nad tím, že na nepravost jeho dokladů o vzdělání do té doby nikdo nepřišel.

První pomoc uměl perfektně, vzpomíná doubravecký starosta

Solidní dojem zanechal falešný zdravotník například u starosty plzeňské  čtvrti Doubravka Michala Chalupného.

„Zakoupili jsme bezpečnostní batoh s defibrilátorem a městská policie nám doporučila právě tohoto muže na zaškolení našich pracovníků. Bylo to před dvěma třemi lety. Utkvěl mi v paměti, protože jeho výklad by poutavý, zajímavý. První pomoc uměl perfektně. Absolutně bych ho nepodezříval, že k tomu nemá patřičné vzdělání,“ řekl Chalupný.

Podle něj to byl člověk naprosto oddaný svojí práci. „Stejně jako hasiči to dělají, protože chtějí pomáhat, stejný přístup měl i on,“ uzavřel starosta s tím, že je ale nutné odlišit, zda jde o poskytování pouhých informací nebo o lékařskou péči o pacienty.

Soud může podvodníka poslat až na tři roky do vězení.

Autor:
zpět na článek