iDNES.cz

U plzeňské katedrály se objevily kovové ruce, jejich autor je neznámý

  10:00
U jednoho z kamenů na podstavci chrámu svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni se objevila plastika kovových lidských rukou. Kdo je pod Šternberskou kapli dal a proč, je zatím zahaleno tajemstvím.

U katedrály sv. Bartoloměje v Plzni se objevily kovové ruce. Kdo je tam instaloval a proč, je zatím zahaleno tajemstvím. (2. 1. 2017) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeňský architekt a znalec církevních památek Jan Soukup se o plastice dozvěděl od redakce MF DNES.

„Je mi to celkem sympatické. Snaha o zlidštění prostoru. Myslím, že podobné věci k městu patří. Netuším také, zda je to jednorázová legrace, nebo je v tom něco víc,“ říká Soukup.

Doplnil, že v polské Wroclavi mají od roku 2001 zvláštní tradici. „Před domy si lidé dávají trpaslíky. Jeden z místních s tím začal a dneska jich tam mají přes tři sta. Tak uvidíme, jestli se někde další ručičky neobjeví,“ doplnil Soukup.

Andělé na mříži vnější zdi katedrály svatého Bartoloměje mají čepice a šály, které jim upletli a přinesli Plzeňané. (20. ledna 2016)

O instalaci ví i Aleš Hejna ze sdružení Křížky a vetřelci, které mapuje drobné církevní památky.

„Vím jen, že moje kamarádka mi říkala, že přihlížela tomu, když tam ruce někdo dával. Mělo to být 29. listopadu. Co značí, ale vůbec netuším. Asi ale nebude náhoda, že jsou kousek od andělíčků,“ myslí si Hejna.

Andělíčci na vnější mříži katedrály se v posledních letech stali fenoménem. V lednu roku 2016 totiž dostali od Plzeňanů čepice a šály. Prvnímu upletli zimní výbavičku členové facebookové skupiny Měsíční záře. K nim se postupně přidali další lidé a ošatili zbylé anděly. Mezi nimi i takzvaného Vošahlíka či Ošahánka, který prý přináší štěstí.

V březnu téhož roku andělíčci upozornili na porušování lidských práv v Tibetu, když jim lidé dali do rukou tibetské vlajky.

Andělům na katedrále dali lidé tibetské vlajky (10. 3. 2016)

10. března 2016

zpět na článek