iDNES.cz

Plzeň je připravena na sté výročí republiky, slavit bude po celý rok

  18:04
Město Plzeň odtajnilo program oslav stého výročí vzniku samostatného Československa. Kromě hlavních říjnových oslav, které potrvají tři dny, bude západočeská metropole žít prvorepublikovým stylem po celý příští rok. Připravena je řada festivalů, výstav a koncertů.

Součástí oslav vzniku republiky bude také březnový Festival světla. | foto: Petr EretMAFRA

Oslavy se nezaměřují pouze na samotný vznik Československa, ale mapují celou jeho historii od první republiky, přes mnichovskou zradu, druhou světovou válku, nástup totalitního režimu, srpnovou okupaci, normalizaci a rok 1989 až po současnost.

„Události října roku 1918 představují i v dnešní době klíčový moment pro formování novodobého českého státu. Program jsme připravili tak, aby si všechny věkové skupiny připomněly, že 28. říjen je největším státním svátkem a neměl by nikdy zevšednět,“ říká o smyslu projektu primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD.

„Rozsahem akcí a počtem zapojených subjektů patří v republice k největším projektům, jimiž si města a obce toto významné výročí připomenou,“ dodává.

První velkou událostí bude 19. ledna Ples města Plzně, který se tentokrát uskuteční v duchu první republiky. Do výčtu výjimečných akcí pak patří například březnový Festival světla, na jehož osmi projekcích, sedmi světelných instalacích a tvůrčích dílnách budou spolupracovat umělci z Čech, Německa, Slovenska, Maďarska a Srbska.

Další významnou událostí bude výstava Sto let republiky očima pěti generací v DEPO2015, která představí všední život obyvatel Plzně na pozadí pěti významných historických období.

V rámci tradičního historického víkendu bude plzeňské centrum žít stylem první republiky. Stejné místo poslouží v září provedení Prodané nevěsty Bedřicha Smetany pod širým nebem. Do inscenace se vedle Divadla J. K. Tyla zapojí i místní folklorní soubory.

Vyvrcholením událostí budou plzeňské oslavy vzniku republiky, které poprvé potrvají tři dny a v rámci kterých bude vystaven originál hry Fidlovačka J. K. Tyla s textem české národní hymny, jejíž počáteční slova Kde domov můj jsou mottem celého projektu.

Rok 1918 bude také výročím sta let od narození předního českého herce Miroslava Horníčka. Plzeň si svého slavného rodáka v listopadu připomene v mázhausu plzeňské radnice výstavou mapující jeho život a tvorbu.

Divadlo J. K. Tyla pak na den Horníčkova narození 10. listopadu chystá slavnostní odhalení jeho busty, pojmenování foyer Malé scény Nového divadla a vzpomínkový večer ve Velkém divadle.

Autor:
zpět na článek