iDNES.cz

Krajská KSČM chce referendum o budoucnosti Plzeňské teplárenské

  9:18
Zastupitelé Plzně budou v polovině prosince rozhodovat, zda společnost Plzeňská teplárenská zůstane ve vlastnictví města nebo se sloučí s Plzeňskou energetikou. Proti sloučení jsou zástupci KSČM, kteří sbírají podpisy pod petici. Zároveň uvažují, že zkusí prosadit, aby o teplárně rozhodli Plzeňané v referendu.

Plzeňská teplárna | foto: Ladislav Němec, MAFRA

O budoucnosti Plzeňské teplárenské mají zastupitelé města rozhodnout 14. prosince. Buď zůstane nadále ve stoprocentním vlastnictví města, nebo se sloučí s Plzeňskou energetikou (PE). Ta patří do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.

Téma fúze obou společností se otevřelo v souvislosti s tím, že před Plzeňskou teplárenskou stojí řešení problému se zastaralými kotli na uhlí, které v roce 2021 přestanou vyhovovat přísnějším limitům produkce škodlivin.

Modernizace by stála víc než miliardu. V případě sloučení s PE by tak výrazná modernizace nebyla v nejbližších letech nutná, protože s výrobou tepla by pomohla modernější zařízení PE a kotle by mohly fungovat na nižší výkon.

Od počátku debaty je jasné, že proti sobě budou stát dva vyhraněné tábory. Pro ten první je nejdůležitější, aby teplárna jako strategický podnik patřila výhradně městu. Druhý tábor upřednostňuje ekonomickou stránku a zdůrazňuje, že fúzí vznikne silnější společnost, která bude mít pro podnikání v energetice lepší podmínky a bude vynášet. Ve společném podniku by přitom město vlastnilo 65 procent.

Komunisté v posledních dnech vyrazili do boje za udržení teplárny zcela v majetku města. O možné fúzi mluví jako o vyvádění teplárny z majetku města. „Mohlo by to přinést Plzni ztráty nedozírného rozsahu,“ prohlásil v pondělí plzeňský poslanec za KSČM Jiří Valenta. Mluvil dokonce o hrozbě tunelování společnosti.

KSČM: Privatizace u strategických podniků je nesmysl

Krajský mluvčí KSČM Richard Pokorný tvrdí, že u strategických podniků je privatizace nesmysl. „Občanům to nepřinese nic dobrého,“ uvedl. Zástupci KSČM chtějí, aby si město přestalo z teplárny brát dividendy (letos 60 milionů) a peníze investovalo do její modernizace.

Komunisté už shánějí podpisy pod petici proti možné fúzi. „Cílem je vyvinout tlak na zastupitele a předložit jim názor veřejnosti, že s takovým záměrem nesouhlasí. Pokud to zastupitelé nevyslyší, dáváme dohromady podpisy za vyhlášení místního referenda, aby mohli rozhodnout občané,“ sdělil Pokorný.

Konkrétní představu, kdy by se plebiscit konal a zda by proběhl zároveň například s komunálními volbami na podzim, komunisté ještě nemají. Pro vyhlášení referenda v Plzni by bylo zapotřebí zhruba 14 tisíc podpisů plnoletých obyvatel města.

Fúzí se ušetří až 70 milionů ročně, říká náměstek primátora

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS patří od počátku diskuse k zastáncům fúze teplárny s Plzeňskou energetikou. „Máme odborné posudky a víme, že pokud by došlo ke spojení těch dvou firem, bude to znamenat značné úspory na provozních nákladech - až kolem 70 milionů ročně. Ušetřili bychom navíc jednorázově sto milionů tím, že bychom dvě energetické soustavy spojili, protože by odpadly některé investice do našich zařízení,“ řekl Šindelář.

Náměstek tvrdí, že pokud by se společnosti spojily, stály by investice do modernizace kotlů do roku 2021 kvůli splnění limitů zhruba půl miliardy. „Kdybychom naproti tomu zůstali sami, bylo by to až 1,5 miliardy,“ konstatoval.

Šindelář říká, že fúze je z jeho pohledu jednoznačně lepší varianta. „Pokud se mám chovat jako dobrý hospodář, tak ano. Dividendy by se přitom zvedly až o 70 milionů ročně,“ řekl.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD tak jasno jako jeho náměstek ještě nemá. „Netroufnu se k tomu vyjadřovat, dokud nebudu mít všechny podklady. Obě varianty mají svá pro a proti a záleží na úhlu pohledu. Ještě není všechno jasné a dopočítané,“ prohlásil.

Hodnota Plzeňské teplárny je zhruba čtyři miliardy korun

Šéf klubu zastupitelů ANO Roman Zarzycký tvrdí, že jeho kolegové se ještě nedohodli na stanovisku. „Pro mě osobně bude nejpodstatnější zájem občanů a to, aby dividendová politika byla výhodná pro město. Tím neříkám, že jsem pro fúzi či nikoliv,“ uvedl.

Jan Michálek, předseda plzeňských Občanů patriotů, také dosud nemá zcela jasno, která varianta je výhodnější. „Nejsem definitivně rozhodnut. Nejsme zásadně proti fúzi, ale chceme, aby byla výhodná pro město. Zatím nemáme podklady v takovém rozsahu, abychom mohli tu výhodnost posoudit,“ konstatoval.

Plzeňská teplárna zajišťuje dodávky tepla pro většinu města. Plzeňská energetika jí pomáhá zásobovat teplem čtvrť Skvrňany a zásobuje také průmyslovou zónu Borská pole. Hodnota Plzeňské teplárny byla v minulosti odhadována na zhruba čtyři miliardy korun.

zpět na článek