iDNES.cz

Na Klatovsku postavili kapli sv. Hildegardy, z původní zbylo jen torzo

  15:38
Tři historické kaple na západě Čech se dočkaly obnovení. Kaplička u osady Horní Staňkov na Šumavě a církevní památka mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku. Nedaleko Hartmanic na Klatovsku vznikla dokonce úplně nová stavba.

Církevní stavby měly odpradávna pro obyvatele měst a vesnic zvláštní význam. Nejenže se v nich mohli oddávat víře, ale také se vzájemně potkávat. I to je zřejmě důvodem, proč budovy opět ožily.

„Od začátku doufáme, že se tam budou místní potkávat. Svěcení ukázalo, že zájem je velký. Dorazila spousta lidí, mladí i staří. Ohlasy máme zatím hlavně pozitivní,“ řekl Jakub Vinčálek, který se zasadil o vystavění nové kaple ve Vatěticích u Hartmanic.

Stavba vyrostla na místě památky, kterou zřejmě v sedmdesátých letech minulého století nechali strhnout komunisté. „Je to jediné prostranství z areálu, kde není žádná stavba. Proto jsem se rozhodl, že první, co nechám vytvořit, bude kaple,“ vysvětluje Vinčálek, který areál bývalého zámku a statku ve Vatěticích koupil v roce 2011.

Fotogalerie

Nejprve musel sehnat dobové fotografie, z nichž se projektant Martin Volejník inspiroval. „Oproti původní stavbě je tam několik odchylek. Chtěl jsem, aby v ní byl kúr, který v té starší kapli nejspíše chyběl. Také jsme museli zesílit věž, protože do ní chceme umístit relativně velký zvon. A zatímco zbořená kaple byla hrázděná, tato je celokamenná,“ vyjmenovává rozdíly.

Také další kaplička se nachází na Klatovsku. Zasvěcena je svaté Hildegardě a najít ji je možné nedaleko osady Horní Staňkov. Zchátralou stavbu letos za téměř 470 tisíc korun nechaly opravit Lesy ČR.

Z kapličky sv. Hildegardy zbylo jen torzo obvodových zdí

Příběh stavby začíná koncem 19. století. Tehdejší majitel panství v Horním Staňkově, Gustav Schreiner, nechal kapli postavit po předčasné smrti své osmnáctileté dcery Hildy. Kaple byla zasvěcena její patronce, svaté Hildegardě.

Po druhé světové válce byli Schreinerovi vysídleni a na základě takzvaných Benešových dekretů pozbyli majetku. Kaple se přídělovou listinou dostala do soukromých rukou.

Chátrala, zničen nebo odcizen byl veškerý inventář. Časem se propadla střecha a klenutý strop. Nakonec zbylo jen torzo obvodových zdí. „Rozpadlé zdi jsme nechali strhnout a kapli znovu vystavět. Projektová dokumentace vycházela pouze z dobových fotografií. Se stavbou jsme začali letos v květnu a v červenci bylo hotovo,“ řekl lesní správce ze Železné Rudy Petr Najman.

Nedaleko kaple byl instalován informační panel a také venkovní posezení.
Na obnově kaple se podíleli také současní obyvatelé osady Horní Staňkov, kterým se podařilo sehnat historické materiály a fotografie původní stavby. Na projektu pracoval i velhartický řezbář Karel Tittl, který zhotovil nový inventář kaple, venkovní posezení a kříž s umučením Ježíše Krista.

Některé stavby rozebrali zloději na stavební materiál

Lesy ČR obnovily i kapli svaté Anny v lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku. Náklady dosáhly 542 tisíc korun. Na místě původní dřevěné stavby byla v roce 1935 postavena zděná. Po roce 1948 se dostala do nepřístupného hraničního pásma. O 22 let později už byla stavba bez krovů, později ji rozebrali zloději na stavební materiál.

„Loni na jaře jsme z trosek vykopali základy. Na zachovaném schodu jsme objevili vytesaný letopočet 1935. Kapli jsme tedy na původním místě a v původní podobě na základě historických fotografií a podkladů obnovili,“ řekl lesní správce Ludvík Jüthner.

zpět na článek