iDNES.cz

Výzkumníci ze Západočeské univerzity chtějí bádat na Antarktidě

  10:18
Západočeská univerzita v Plzni chce mít na Nelsonově ostrově vlastní polární stanici. Výzkumníci by na Antarktidě mohli začít bádat už na konci příštího roku. Zbývá jediné, získat na základnu a výzkumy potřebné peníze.

Pracovníci Západočeské univerzity strávili na Antarktidě během března tři týdny. | foto: Archiv Václav Stackeho

Základna by měla být na Nelsonově ostrově, který se nachází v souostroví Jižní Shetlandy. V místě už v minulosti stanice fungovala, v posledních několika sezonách ale byla využívaná jen nárazově a na velmi krátkou dobu.

„Nelsonův ostrov je z velké části pokrytý ledovcovou čapkou, po okrajích ostrova se ale nachází nezaledněné území,“ popsal Václav Stacke z Centra biologie, geověd a envigogiky Fakulty pedagogické. Ten spolu s dalším pracovníkem strávil v Antarktidě během března tři týdny.

„Terén je pro nás velmi zajímavý. Území bylo dřív zaledněno a k odlednění dochází postupně. Biosystémy jsou tu velice citlivé a je zajímavé sledovat, jak krajina a geosystémy na jednotlivé klimatické variace reagují,“ osvětluje Stacke. Právě tímto směrem by se tedy podle něj měl základní výzkum ubírat.

Kromě toho se ale nabízí i řada dalších možných témat, která by mohly řešit technické fakulty.

„Přemýšlíme nad testováním materiálů a řešení pro elektrotechnický a dopravní průmysl v těchto extrémních podmínkách,“ prozrazuje Václav Stacke a dodává, že například tramvaje a lokomotivy se vyvážejí do různých zemí s velmi odlišnými klimatickými podmínkami. Zmiňuje také možnost zkoušet fungování lidského těla a mysli v náročných podmínkách.

Nutné bude také samotné vybudování a vytvoření designu stanice, včetně energetického zajištění. Výzkumníci by tedy mohli zkoumat také fungování fotovoltaiky, konkrétně třeba to, co s fotovoltaickými články udělá polární zima nebo jak na ně bude fungovat difúzní světlo.

Na stanici by pracovali pouze jednotlivci

Podle rektora Západočeské univerzity Miroslava Holečka je zatím vše ve stadiu příprav. Pokud ale stanice skutečně vznikne, nejednalo by se o nic velkého, působit by na ní měli pouze jednotlivci.

Stanice na Nelsonově ostrově.

Provoz by mohl být zahájen na přelomu let 2018 a 2019. „Konkrétní obrysy vše nabere po této sezoně, která na Antarktidě trvá zhruba od prosince do února,“ sdělil Holeček. Počítá se s tím, že plzeňští výzkumníci by se do oblasti vypravili i v nadcházející sezoně.

Jedním z důležitých faktorů pro vybudování stanice bude zajištění financování. Univerzita by na základnu a výzkumy chtěla získat granty, případně použila část vlastních peněz.
ZČU počítá také s úzkou spoluprací se zatím jedinou stanicí, kterou Česko v Antarktidě má, a to s Mendelovou polární stanicí brněnské Masarykovy univerzity. Do budoucna by mohli na stanici pobývat i studenti.

zpět na článek