iDNES.cz

Opuštěné romské děti si adoptují Němci i Italové, zájem mají i Rakušané

  6:06
Nejen v Česku nacházejí nové rodiny opuštěné děti z plzeňského Dětského centra. Od roku 2000 jich do zahraničí zamířilo přes dvacet a téměř bez výjimky to byly děti z romského etnika, které české rodiny často odmítají.

K osvojení dětí do zahraničí se přistupuje, pokud se pro ně nepodaří najít vhodnou rodinu v České republice.

Třiadvacet dětí z plzeňského centra vycestovalo i přesto, že zájemců o adopci má zařízení víc než může uspokojit.

Dětské centrum v Plzni

Toto zařízení bylo dříve známé jako Kojenecký ústav s dětským domovem, poskytuje péči dětem do tří let věku v sociální a zdravotně -sociální tísni. Ročně přijme Dětské centrum na sedm desítek dětí, od narození až do šesti let věku.

Právě etnický původ je podle ředitelky Dětského centra Jany Tytlové důvodem, proč tyto děti nejsou přijaty českou rodinou.

„Naopak zahraniční žadatelé jsou velmi tolerantní a toto pro ně není problém,“ podotkla Tytlová.

Osvojitelé přijíždějí ze Švédska, Finska, Itálie, Dánska, Německa, Slovenska i dalších zemí. „Aktuálně tu máme například zájemce z Rakouska, je to první rodina z této země,“ doplnila Tytlová.

Plzeňské centrum trápí i nedostatek pěstounů. „To je celorepublikový problém,“ uvedla při návštěvě centra ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Děti často přicházejí zubožené, říká ředitelka centra

Situace by se podle ní mohla změnit od příštího roku, kdy by měly začít platit lepší podmínky právě pro dlouhodobé pěstouny.

„Důvodem nedostatku pěstounů bývá například to, že nejsou schopni přijmout, že musí spolupracovat s biologickou rodinou. Současná právní úprava totiž pěstounům stanovuje povinnost udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s osobami dítěti blízkými, zejména s rodiči a umožnit styk rodičů s dítětem v pěstounské péči,“ vysvětila Tytlová.

Dětské centrum zajišťuje a poskytuje i další služby, například dětského psychologa nebo poradenskou péči.

zpět na článek