iDNES.cz

Biobanka zmrazí vzorky krve pacientů na minus 80, poslouží při výzkumu

  16:36
Fakultní nemocnice v Plzni otevřela novou biobanku - jednu z pěti v Česku. V mrazicích boxech se tam bude uchovávat množství krevních vzorků, které mohou sloužit například pro vědecký výzkum či vývoj nových léků.

Otevření nové biobanky ve Fakultní nemocnici v Plzni. Na snímku primář oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan. (20. dubna 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jedná se o jakýsi depozitář zkumavek s krví od pacientů. Vzorky jsou opatřeny informacemi třeba o tom, jestli pacient kouří, jaké má choroby, jakého je pohlaví. Data jsou uložena pod čárovými kódy, aby ochránily osobní údaje.

„Ve specializovaných mrazicích boxech bude biobanka při teplotě minus 80 stupňů Celsia uchovávat desítky tisíc krevních vzorků, které mohou sloužit pro vědecký výzkum, vývoj nových léků a léčebných metod i léčbu konkrétních pacientů,“ řekl primář oddělení imunochemické diagnostiky a náměstek ředitele FN pro vědu Ondřej Topolčan.

Biobanky v Česku se zaměřují na různé druhy biologického materiálu. V Plzni se bude skladovat krevní plazma a sérum, zejména od onkologických pacientů. Ti musejí dát s odběrem souhlas.

Biobanka ve FN Plzeň

„Především se budou uchovávat vzorky pacientů s rakovinou ledvin, prostaty, jater, tlustého střeva, prsu a melanomu,“ vyjmenoval Topolčan. Jsou to druhy rakoviny s vysokým počtem pacientů.

Od jednoho pacienta by se měly ideálně uchovat vzorky před započetím léčby, po jejím ukončení a pak zhruba v tříměsíčních odstupech až po několik let.

Význam to má nejen pro vědecký výzkum a vývoj nových léků a léčebných metod, ale i pro samotné pacienty. V západních Čechách, které jsou celorepublikově na špici ve výskytu řady druhů rakoviny, se podle Topolčana poměrně často vyskytuje duplicita nádoru, a to u víc než čtvrtiny pacientů.

Znamená to, že člověk, který se například léčí s nádorem prostaty, dostane třeba za deset let zcela jiný druh rakoviny. Uchované vzorky pomohou lékařům „podívat se zpět“ do pacientova těla a ke kořenům nemoci prostřednictvím rozboru vzorků a zjistit tak, zda a jak spolu dva různé druhy rakoviny souvisejí.

Vzorky mohou mít velký význam i například při stanovení agresivity budoucího nádoru u konkrétního člověka.

Biologický materiál jako krev či moč fakultní nemocnice skladovala i dříve, ale nově bude materiál připravovat a skladovat za mnohem přísnějších podmínek.

Výměnou za to bude součástí evropského konsorcia Biomolekulární zdroje pro biomedicínský výzkum BBMRI-ERIC. Evropský archiv získá přístup k plzeňským datům, naopak plzeňští zdravotníci a výzkumníci budou moci využívat evropská data.

zpět na článek