iDNES.cz

Krajští zastupitelé mají po opravě prostornější sál s lepší technikou

Zastupitelé Pardubického kraje v pondělí poprvé jednali v nově opraveném sále, který prošel modernizací za 23 milionů korun. Politici se dočkali většího prostoru, lepší techniky. Pro diváky z řad veřejnosti zůstalo vše při starém. To však moc nevadí, na jednání stejně skoro nikdo nechodí.

Zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu. (23.10.2017) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nově opravený sál Pardubického kraje udělal otočku o 180 stupňů. Zatímco radní původně seděli u okna, teď mají předsednické stoly naproti - tam, kde byli dříve ostatní zastupitelé.

Přibylo více světla, vše je vzdušnější a vkusnější. Zastupitelé si v pondělí pochvalovali, že mají více prostoru pro nohy a pro práci s počítačem. Líbilo se jim nové hlasovací zařízení i velká přehledná obrazovka.

Trochu se změnil  i zasedací pořádek, a tak ředitel krajského úřadu nyní sedí po levici hejtmana mezi členy „krajské vlády“.

„Vždycky seděl chudák stranou, přitom je tu z nás nejdéle,“ řekl s úsměvem při jednání hejtman Martin Netolický (ČSSD), ale hned se opravil: „Spolu s Romanem Línkem.“

Historicky první hejtman Pardubického kraje a současný náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL) je ve vedení krajské samosprávy totiž nepřetržitě od vzniku kraje, déle než 19 let.

Sál vznikl v roce 1991 probouráním dvou pater někdejších tříd, sborovny a ředitelny Střední zdravotnické školy v Pardubicích a snaha nacpat tam místa pro 45 zastupitelů, personál a diváky hraničila místy s násilím.

Teď už to nepůsobí tak drsně. Na stěně za lavicemi zastupitelů je umístěn prosvícený pás s názvy měst v Pardubickém kraji. Ústřední stěnu sálu zdobí znak kraje a velká LED obrazovka, menší obrazovky jsou i po stranách.

„Velký důraz jsme při zadání projektu kladli zejména na funkčnost audiovizuální techniky,“ řekl ředitel Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslav Folprecht.

Jednání zastupitelů v sále: Letos už jen čtyřikrát

I když 23 milionů včetně DPH za sál je na první pohled luxus, nikdo k tomu neměl a nemá výhrady. Ani opozice. „Prostory jsou výrazně lepší pro naši práci,“ uvedl například zastupitel opozičního ANO Jan Řehounek.

Zastupitelé se v sále sejdou letos už jen čtyřikrát. Jednání je z jednotlivých výborů připravené a opozice natolik pasivní, že většina zasedání netrvá déle než dvě hodiny.

Zatímco politici se dočkali pohodlí, na balkoně pro veřejnost se nezměnilo prakticky nic. Kdo by sem náhodou zabloudil, toho čekají extrémně úzké řady sedaček, které dopředu diskvalifikují všechny, kteří mají potíže s nadváhou. A kdo si vyndá počítač, musí ho zase sbalit, pokud někdo v řadě projeví zájem jednání opustit. Naštěstí to nehrozí. Sledovat jednání zastupitelů nechodí skoro nikdo.

Například v pondělí redaktor MF DNES zvýšil celkový počet lidí na balkoně pro veřejnost na číslovku dvě.

Není to náhoda. Pro laika je totiž jednání zastupitelů kraje po většinu času nesrozumitelné. Často není zřejmé, o čem konkrétně se rozhoduje. Vše se navíc odhlasuje bleskově a bez podkladů divák netuší ani co.

Nové vybavení sálu na tom nic nezměnilo, snad je jen lépe vidět, kdo jak hlasoval. V kampani před krajskými volbami to lídr Zelených Jakub Kutílek shrnul trefně. „Pan hejtman zavelí, že se hlasuje o tom, co zastupitelé dostali, veřejnost nedostala nic, neví nic, v rozpravě zpravidla nikdo nevystoupí, takže hejtman ji okamžitě ukončí a hlasuje se, opět se neřekne o čem a za hodinu a půl se jde domů,“ uvedl tehdy.

zpět na článek