iDNES.cz

Další starosta pardubické Dukly bydlí u developera, který tam staví

  8:30
Zdá se, že v pardubické městské části Dukla mají starostové problém sehnat bydlení a v těžké chvíli jim pomohou šéfové stavební firmy IP stav. Ta před lety ubytovala bývalého starostu Jaroslava Kňavu, nyní poskytla domov šéfovi tamní radnice Janu Rejdovi z hnutí ANO.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ten tak čelí podezření z klientelismu, protože žije v bytě firmy, která je zrovna v pátém městském obvodě dost aktivní. Opozice po něm chce, aby doložil, že za byt platí šéfovi firmy tržní nájemné.

„Myslím, že to je nutné minimum, které musí pan Rejda jako starosta jednoho z největších pardubických obvodů a radní krajského města udělat. Měl by veřejně doložit, že má řádnou smlouvu a že platí skutečně tržní nájemné,“ uvedl lídr uskupení Pardubáci společně František Brendl.

Ovšem ani tak podle něj ze sebe starosta úplně nesmyje stín pochybností. „Tak už jsme to zažili s panem Kňavou a je to tady zase. Je zjevné, že zaběhané a osvědčené cesty, které fungují, se opouštějí špatně,“ dodal Brendl.

Sám starosta Rejda se hájí tím, že potřeboval narychlo sehnat byt v pátém obvodě a spoluvlastník společnosti IP stav Martin Vyskočil mu jen vyšel vstříc.

„To, že v daném bytě bydlím, je k dohledání už od 23. 4. 2018 na stránkách městského obvodu. Mám standardní nájem, platím standardní nájemné, mé svědomí je čisté. Někde bydlet musím,“ řekl Rejda pro Českou televizi, která na případ upozornila jako první. „Jsem připraven vše doložit včetně výpisů z účtů a předložením smlouvy zástupcům opozice,“ doplnil pro MF DNES Rejda.

Ovšem podle Davida Ondráčky, ředitele organizace Transparency International ČR, která upozorňuje na korupční nešvary v zemi, si tím před veřejností až tak nepomůže.

„Podle mě nehraje roli to, že platí komerční nájem, jde o to, že celý ten proces stavební, vyjednávání s developerem, může být zpochybněn, že není úplně nezávislý,“ uvedl Ondráčka.

Pravdou je, že zrovna společnost IP stav má v pátém městském obvodě historicky dost projektů. Především staví vlastně celé nové sídliště U Vinice, kde roste jeden velký činžovní dům za druhým, a je logické, že firma musí spolupracovat i s radnicí městského obvodu. „Korupční potenciál je v tomto případě zjevný, potenciál nějakého klientelismu tam jistě je,“ uvedl k tomu třeba zastupitel za Piráty Vojtěch Jirsa.

Exstarosta Jaroslav Kňava o firmě IP stav nemluvil pravdu

Pikantní na celé věci je, že do stejné situace se v roce 2009 dostal tehdejší starosta obvodu a dnešní koaliční partner Rejdy Jaroslav Kňava z ODS. Jinak na Dukle velmi oblíbený politik totiž od roku 2005 bydlel v bytě v Sokolovské ulici, který patřil také zmíněné firmě.

„Bydlím v pronájmu od IP stavu. No a co?“ reagoval tehdy Kňava na dotaz dnes už neexistujícího regionálního týdeníku Sedmička. Kolik za byt platí, však starosta prozradit odmítl. Neukázal ani smlouvu o pronájmu.

Přitom právě v roce 2009, který byl mimo jiné dosud tím posledním, ve kterém ODS vládla na magistrátu i na většině obvodů, firma IP stav získala od města Pardubice čtyři zakázky v celkové hodnotě téměř sedmdesát milionů korun. Minimálně ve dvou případech přitom Jaroslav Kňava pomohl hlasováním v radě města získat stavební zakázku právě pro IP stav.

To přitom starosta ostře popíral. „V radě pro IP stav nehlasuju, nebo se zdržuju,“ tvrdil.

Jenže podle veřejně přístupných informací na internetu to není pravda. V březnu 2009 Kňava zvedl ruku pro to, aby firma IP stav získala zakázku za více než šest milionů tři sta tisíc korun na zateplení mateřské školy Ke Kamenci.

V červenci zase hlasoval pro zakázku za téměř čtyři miliony čtyři sta tisíc korun pro stavební úpravy na základní škole Prodloužená. V říjnu stejného roku navíc hlasoval pro zvýšení ceny díla dvou zakázek, které firma od města získala.

Cena zakázek tak vždy stoupla přibližně o čtvrt milionu. Kňava nakonec z rady města odešel, do křesla starosty ho po roce 2010 už nikdy nepustili voliči.

zpět na článek