iDNES.cz

Rytířské sály i kaple zámku v Pardubicích se po víkendu zavřou na dva roky

  8:26
Už jen do neděle mohou lidé navštívit pardubický zámek v jeho současné podobě. Od pondělí se na dva roky uzavřou reprezentační sály. Prostory se jednak opraví, hlavním důvodem je však vybudování nové pernštejnské expozice.

Vizualizace prozrazují, jak budou prostory významné památky po rekonstrukci vypadat. | foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Prohlídky rytířských sálů se konají od 10 do 18 hodin. V neděli se s nejhonosnějšími prostory zámku rozloučí návštěvníci speciálními prohlídkami, které jsou naplánovány na 10, 11, 14 a 16 hodin.

„Poslední den se návštěvníci s průvodcem vydají nejen do Mázhausu, Vojtěchova sálu, Sloupového sálu a kaple, ale mimořádně také na zámeckou hlásku,“ řekl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. 

Místo v těchto posledních prohlídkách je nutné si rezervovat na e-mailu bekera@vcm.cz nebo na telefonním čísle 607 034 110. Vstupenka na prohlídky stojí 90 korun, snížené vstupné činí 45 korun.

O zámek je u návštěvníků větší zájem, lidé si naposledy chtějí prohlédnout reprezentativní sály, protože takhle už je neuvidí.

„V každé prohlídce ještě místa zbývají, přesto doporučujeme si návštěvu rezervovat,“ řekla Kateřina Procházková Skůpová z Východočeského muzea.

O přeměnu se postarají architektonická esa

Image hlavního prohlídkového okruhu se pak začne výrazně proměňovat, a to podle představ tří předních architektů Josefa Pleskota, Ivana Lábuse a Petra Všetečky, které si na proměnu a zatraktivnění pardubického zámku najal majitel – Pardubický kraj.

„Stavební práce vycházejí z generelu dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence, který jsme dali v minulých letech zpracovat a připomínkovat těmto významným českým architektům,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má investice a kulturu na starosti.

V zámeckém paláci navíc stavebníci vyřeší dlouholeté neduhy stavebně-technického stavu zámku a připraví prostory pro vybudování nové expozice „Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách“. Upraví povrchy a skladbu podlah, spraví poškozené části omítek a obnoví kamenické prvky.

Velkou část oprav a modernizaci zaplatí evropský program ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci.

„Pardubický kraj z něj má získat 95 milionů korun, vysoutěžená cena stavebních prací je včetně DPH 119 milionů korun,“ řekl Línek.

Po dobu rekonstrukce zůstanou veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologická expozice Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla.

Dále Východočeské muzeum nabízí prohlídky krytu civilní obrany, zámeckého areálu, historického jádra města nebo procházku okolo staveb moderní architektury v Pardubicích.

Novinkou budou od jara prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany.

zpět na článek