iDNES.cz

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

  8:10,  aktualizováno  11:10
Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený v zemi a prohlásili místo za bezpečné. Nález letecké pumy nebyl potvrzen, evakuace se tak konat nebude.

Bagrista na místě dopoledne odhrabal náboj a střelu z dvacetimilimetrového protiletadlového kanónu a kované zábradlí.

„V 11.00 hodin pyrotechnik Policie České republiky prohlásil místo za bezpečné. K evakuaci tak nedojde. Náboj a střelu si pyrotechnická služba odvezla,“ upřesnila policejní mluvčí Markéta Janovská. 

Černý scénář, že by své domovy muselo opustit více než tři tisíce lidí, se nepotvrdil, i když vyloučit se nedal.

„Máme signál, který má charakter odpovídající předmětu velikosti bomby, ale zrovna jako bomba to může být traverza, železobetonový překlad či tam někdo při uklízení po náletu hodil kamna. Šance na nález bomby odhaduji na 15 až 20 procent,“ avizoval Jiří Chládek z firmy Borgata, která průzkum provádí.

Ve Svítkově se pyrotechnický průzkum provádí před zasíťováním pozemků pro výstavbu rodinných domů. Na území se našly krátery po vybuchlých pumách. 

Podle Chládka při explozi bomby zůstala v nejbližším okolí jen malá část vyvržené zeminy, krátery se proto zavážely různým materiálem včetně odpadu. Indicií, že skutečně mohlo jít o leteckou pumu, byl fakt, že pyrotechnici ve Svítkově objevili šest kráterů po výbuchu, jeden je zřejmě po dvou pumách. 

Bombardéry B17 shazovaly bomby po osmi, což by nasvědčovalo tomu, že jedna nevybuchla a zůstala v zemi. „Pyrotechnicky se říká, že v průměru až 15 procent bomb selhávalo,“ uvedl Chládek.

Pardubice byly na případnou evakuaci detailně připravené. Při taktických cvičeních ji dokonce již trénovaly, řekl primátor Martin Charvát (ANO). „Máme evakuační plán, klíčové rozhodnutí je na policii, která také lidi evakuuje. My poskytujeme zázemí občanům,“ uvedl Charvát.

Uzavřené by bylo letiště i železniční koridor

Evakuace by se týkala obyvatel žijících v okruhu jednoho kilometru od místa nálezu. Pro ty, kteří by nemohli nebo nechtěli opustit Pardubice, by bylo zřízeno v aréně evakuační středisko. 

„Jsme připraveni zajistit převoz lidí do evakuačního střediska a následně i zpět domů, a to vozy MHD označenými nápisem Evakuace. Na akci jsou připraveny se podílet jednotky hasičů, policie a strážníků,“ říkal šéf oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl.

Politici však spíše věřili, že se bomba v kráteru nenajde. „Situaci ale nemůžeme podcenit. Pokud to bomba bude, tak vypuknou pravé manévry,“ avizoval starosta šestého městského obvodu Petr Králíček.

Slovo manévry bylo na místě i kvůli tomu, že kdyby se o bombu jednalo, policisté by museli uzavřít mezinárodní letiště, hlavní silnici na I/2 na Přelouč a Heřmanův Městec a hlavně železniční koridor na Prahu. 

„Pyrotechnici odhadují, že samotná likvidace pumy by zabrala tak šest až osm hodin. Musím ale dodat, že jde jen o odhad,“ dodal Radim Jelínek.

Pardubice byly za druhé světové války cílem několika náletů spojeneckých bombardérů. O jejich přesném průběhu panují jen dohady. Desítky bomb, které mířily na strategické cíle, jako bylo nádraží nebo Fantova rafinerie, dnešní Paramo, nebo na železniční nádraží, zřejmě nevybuchly a skončily hluboko v podzemí.

zpět na článek