iDNES.cz

VIDEO: Obří rošt zmizel z centra Přelouče, nově bude na výjezdu z města

  9:06
Více než dvoutunový znak města, přeloučský rošt, zmizel z kruhové křižovatky. Tu nyní silničáři opravují a vedení radnice rozhodlo, že se rošt na rondel už nevrátí.

Jaká podivná mříž stojí uprostřed kruhového objezdu v Přelouči? Nejen řidiči ale i místní obyvatelé neznalí historie Přelouče tápali, co vlastně ozvláštňuje kruhovou křižovatku na hlavním tahu městem.

Nyní už se s podivností v rondelu kruhové křižovatky setkávat nebudou.

„Znak města, přeloučský rošt, jsme z křižovatky odstranili z několika důvodů. Jednak jsme se nedohodli na majetkovém vypořádání pod kruhovým objezdem s majitelem, Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), druhou stránkou je i bezpečnost. Kdyby se tam někomu něco stalo, jde škoda za námi,“ řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Střed křižovatky navíc bude po úpravě menší, takže by podle starostky velký rošt nepůsobil na malém středu esteticky dobrým dojmem.

Více než dvoutunová konstrukce však v úschovně Technických služeb města dlouho nezůstane. Radnice plánuje železný znak umístit na točnu při výjezdu z Přelouče směrem na Lhotu pod Přeloučí.

Kruhový objezd v centru města museli silničáři opravit, ničily ho těžké kamiony, které zdevastovaly zejména obrubníky.

„Dali jsme tam pevný litý beton, který něco vydrží,“ řekl Jiří Hostaša z pardubické pobočky ŘSD.

Původ vzniku znaku je spojený se svatým Vavřincem. Tento světec žil v polovině 3. století. Jako strážce chrámového pokladu v Římě odmítl zestátnění církevního majetku a chrámový poklad rozdal mezi chudé.

Podle pověsti byl za tento čin v roce 258 n. l. odsouzen k smrti upečením zaživa na roštu.

V roce 1261 získala Přelouč městské právo, v té době náležela jako poddanské město k benediktinskému klášteru v Opatovicích, zasvěcenému právě tomuto světci.

Autor:
zpět na článek