iDNES.cz

Buďte otevření, žádá hejtman nemocnici v případu zničeného zdraví chlapce

  16:12
Nemocnice Pardubického kraje by měla být sdílnější, pokud se objeví informace o údajném selhání tamních zdravotníků. Krajští radní o to žádají v souvislosti s poškozením zdraví osmiletého chlapce v pardubické nemocnici.

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické nemocnici. Rodina tvrdí, že personál neposkytl dostatečnou péči. Nemocnice pochybení odmítá.

Krajským politikům se příliš nelíbí, jak nemocnice o případu informovala. Totiž že vyjádřila lítost a odmítla pochybení s tím, že není možné vždy předejít komplikacím. To bylo vše.

Manažeři Nemocnice Pardubického kraje dostali po jednání krajské rady za úkol, aby už příště postupovali jinak.

„Říkali mi, že zaujali stanovisko nebýt příliš aktivní. Jenže toto je typická krizová komunikace, kdy je třeba být maximálně otevřený. Na případné dotazy bych byl velmi konkrétní,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Podle něj v některých médiích byla časová posloupnost případu prezentována nepřesně.

„Na případné dotazy je třeba reagovat konkrétně i s uvedením časových údajů, popsání postupu, říct, jak to ve skutečnosti bylo. Jde mi o pověst nemocnice, jeden takový případ může znamenat, že si to lidé zobecní a budou z toho zkratkovité úsudky,“ uvedl hejtman.

Snímky z kamer nemocnice nekomentovala

Kvůli operaci mandlí byl hoch hospitalizován na dětském oddělení. Když čtyři dny po zákroku začal v noci masivně krvácet, přivolaná dětská lékařka jej podle tvrzení rodiny poslala s matkou na ambulanci ORL v téže budově.

Rodina uvádí, že když matka se synem došli k ordinaci, byla zamčená. Když se konečně podařilo telefonicky kontaktovat službu konajícího lékaře ORL, dostavil se k chlapci po třinácti minutách od počátku krvácení a dítě nalezl v bezvědomí.

Díky čtyřicetiminutové resuscitaci chlapec nezemřel, ale je stále v takzvaném vigilním kómatu, při němž je pacient při vědomí jen zdánlivě. Rodina se o něj stará doma.

Rodiče dítěte si prostřednictvím soudu vymohli od nemocnice záběry kamerového systému prostoru před ordinací ORL. Médiím poskytli dva snímky, ze kterých se zdá, že dětská lékařka od matky s krvácejícím dítětem odchází.

Nemocnice tvrdí, že to je vytržené z kontextu, ale nezveřejnila vlastní verzi a na detailní otázky novinářů neodpověděla.

„Nesmíme zapomenout, že v současné době probíhá prověřování celé věci ze strany orgánů činných v trestním řízení, při němž Nemocnice Pardubického kraje poskytuje veškerou potřebnou součinnost. Závěry orgánů činných v trestním řízení, včetně případných závěrů znaleckého zkoumání postupů zaměstnanců pardubické nemocnice, nelze v tuto chvíli předjímat,“ uvedla k tomu před třemi týdny mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Krajští radní se o případu nechali informovat při svém říjnovém jednání. „Ale žádné usnesení k tomu není,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Hejtman uvedl, že postup nemocnice musí posoudit odborníci, ne politici. Ti mohou podle něj jen doporučit, jak se má nemocnice chovat navenek.

„Chci, aby naše služby byly profesionální, ovšem profesionální musí být i komunikace, jenom tak můžete udržet veřejné mínění pozitivní ve vztahu k nemocnicím. Chci, aby lépe komunikovali, to je zadání,“ uvedl hejtman.

zpět na článek