iDNES.cz

Koaliční smlouva v Pardubicích čeká na podpis. Zbývá vyladit detaily

  14:14
Zdá se, že vyjednávání podoby nového vedení Pardubic jde do finále. Zástupci pěti stran už mají hotový návrh koaliční smlouvy a do případného podpisu zbývá politikům dořešit několik otázek v programu a obsazení městských firem.

Petr Klimpl následuje lídra ODS Karla Haase a nechce být v radě města. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Překvapivě dlouho trvalo poslední jednání zástupců stran ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD. Politici seděli nad koaliční smlouvou téměř čtyři hodiny. Za tu dobu prý ale zvládli zásadní posun.

„Jsem spokojený, výrazně jsme se posunuli. Máme vyřešené gesce, zbývá pár detailů ohledně programu nebo rozdělení křesel v dozorčích radách městských firem,“ uvedl primátor Pardubic a lídr hnutí ANO Martin Charvát.

Co se týká termínu konání ustavujícího zastupitelstva, které má většina krajských měst už za sebou, čeká se na vyjádření soudu, u kterého jsou podány stížnosti na výsledky voleb.

„Do konce týdne soud vynese verdikt. Pokud se nebudou hlasy přepočítávat, uděláme první zastupitelstvo 15., nebo 19. listopadu,“ doplnil Charvát, který má ve funkci primátora pokračovat.

Další šok v ODS. Klimpl nechce do rady

Je to pár dní, co lídr pardubické ODS Karel Haas oznámil, že se stahuje z koaličních jednání s hnutím ANO. Prý nemůže jít do koalice s někým, koho čtyři roky tvrdě kritizoval. Ovšem jeho kolegové to viděli opačně. Nyní se stejným krokem přichází dvojka kandidátky modré strany Petr Klimpl. Ani on se nechce do vládnutí s Babišovým týmem zapojit. „Nebudu radním. Chtěl jsem, aby nové vedení bylo schopné město rozvíjet, ale když sleduji, jaký vzniká tým, tak ty záruky nevidím,“ uvedl Klimpl s tím, že se mu nelíbí ani průběh vyjednávání. „Jakmile narazíme na nějakou potíž, tak nám kolegové řeknou, že se to pak nějak doladí,“ uvedl Klimpl, který patří mezi nejvlivnější členy místní ODS a jeho jméno je uvedené v návrhu koaliční smlouvy mezi radními. Nahradit ho má starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek. Otázka ale je, jak se bude jednání dále vyvíjet. Zdá se totiž, že ODS se začíná štěpit. Když naposledy sedm zastupitelů strany hlasovalo, jestli jít vládnout s ANO, poměr hlasů pro byl jen 4:3. „Ještě není všem dnům konec,“ dodal významně Klimpl.

Podle informací MF DNES na začátku jednání měla nejvíce požadavků ODS. Ta ovšem rychle našla společnou řeč s hnutím ANO, a z defenzivy tak museli vyrazit zástupci menších stran, kteří nebyli spokojení s počtem politiků, které vyšlou do městských firem. „Uvidíme, zda se nakonec podaří všechny uspokojit,“ řekl primátor Charvát.

Naopak politici se opět shodli, že v dozorčích radách firem nesmějí chybět zástupci opozice. „Kromě minulého volebního období to tak vždycky bylo. Opozice by měla mít zastoupení v dozorčích radách a kontrolu nad tím, jak firmy fungují,“ řekl ČTK budoucí náměstek primátora za ODS Jan Mazuch.

Hodně se na schůzce mluvilo také o využití přírodní lokality Červeňák nebo o podobě nového územního plánu. „Ten bude mít na starosti náměstek primátora za ODS Petr Kvaš,“ řekl na adresu nováčka mezi zastupiteli Martin Charvát.

„Jsem zvědavý, jak se s tím pan Kvaš popasuje, není to vůbec lehký proces,“ glosoval výběr opoziční zastupitel za Pardubáky František Brendl.

Dalšími náměstky mají být Helena Dvořáčková (ANO) a Jakub Rychtecký (ČSSD), kteří už funkci jedno volební období zastávali. Celkem má rada města jedenáct členů a koalice by měla mít v devětatřicetičlenném zastupitelstvu osmadvacet hlasů.

Fakticky to ale bude zřejmě méně, protože lídr pardubické ODS Karel Haas už deklaroval, že nemůže podpořit koalici své strany s Babišovým hnutím. Stejný osobní problém má s rodící se koalicí bývalá primátorka a zastupitelka za SPP Štěpánka Fraňková.

Konečné počty mandátů navíc může změnit možné přepočítávání hlasů, pokud ho soud nařídí.

Velmi těsně pod hranicí vstupu na radnici totiž skončila strana Naše Pardubice Filipa Sedláka.

zpět na článek