iDNES.cz

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

  8:00
Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a přes zimu nechalo vybagrovat areál bývalé textilky Perla. Teď už nelze dělat nic jiného, než z prostoru nedaleko náměstí vytvořit novou čtvrť. Ale hádat se politici přece jen mohou - třeba o to, jak bude vypadat.

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký cihlový komín. Zůstat má i původní administrativní budova podniku a bývalá rozvodna s kotelnou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Skoro se zdá, že na každou otázku v Ústí nad Orlicí mohou politici odpovědět jediným slovem: Perla.

Parkování vyřeší parkovací dům v bývalé textilce. Více zeleně bude také tam. Kde postavit nové byty? Samozřejmě že v Perle. Kam je možné přemístit poštu, aby byla lidem blíž, také není třeba hádat...

V atmosféře ospalého maloměsta se všichni už víceméně smiřují s dalšími čtyřmi roky starostování bývalého úředníka Petra Hájka, který v roce 2010 převálcoval tradiční strany se svým sdružením Oušťáci. Přesto tam ale probublávají spory právě o vzhledu nové čtvrti.

Asi všichni sice souhlasí s tím, že se nyní budují v areálu inženýrské sítě, podporují i chystanou stavbu domu dětí a mládeže. Ale o tom, zda dodržet jakýsi jízdní řád schválený městem před třemi roky, se už vedou diskuse.

„Současnému panu starostovi nedovolíme zrealizovat záměr prodeje dvou lukrativních pozemků v tomto areálu. Chceme, aby na těchto pozemcích vznikla městská klidová zóna. Moje představa je, aby se zde vybudovalo malé přírodní jezírko, které bude v období sucha zpříjemňovat klima v centru města,“ uvedl lídr sociálních demokratů Marek Mana.

Starosta Petr Hájek namítá, že chystané kroky vyplývají z regulačního plánu schváleného zastupitelstvem v roce 2015, za kterým stojí.

Prodej pozemků je podle něj důležitý, aby proměna Perly ekonomicky dávala smysl. Investoři dostanou jasné mantinely, co mohou na pozemcích dělat. „Jsem spokojený, že nadále jdeme v linii, která před šesti lety vzešla z architektonické soutěže. Teď přicházejí rozhodné kroky, teď zahajujeme zasíťování a město bude stát před rozhodnutím, zda zahájí stavbu domu dětí a mládeže,“ uvedl Hájek.

Radnice ovládaná Oušťáky, KDU-ČSL, ODS a Ústí žije v tomto volebním období narazila, když přichystala přesun autobusů k vlakovému nádraží. Lidé se vzbouřili a město ustoupilo.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Dobrou vizitkou není, že z Ústí mizí obyvatelé. „Počet obyvatel města klesl za posledních deset let o tisíc lidí. Mám zkušenost, že většina mladých, kteří někde vystudují školu, už se sem nevrátí. Tomu bychom chtěli čelit různými pobídkami, například nájemním městským bydlením nebo vytvořením dalších parcel ke stavění rodinných domů nebo podporou developerských výstaveb bytových domů,“ uvedl lídr lidovců místostarosta Michal Kokula.

Do obrazu poklidných voleb s nepřekvapivými plány na opravu ulic, obnovu zeleně či stavbu bytů vůbec nezapadá ostrý kritik radnice a předseda zrušené místní organizace ČSSD Jaroslav Řeháček, který je lídrem nového sdružení Změna pro Ústí. Oficiální název sdružení je tak „cibulkovsky“ dlouhý, že by zabral polovinu článku. Vadí mu nejen úvahy o přemístění nádraží, ale i vyvěšování tibetské vlajky či placené parkování.

„Chceme ukončit nesmyslné a předražené nákupy současného městského vedení, k nimž patřilo třeba pořízení fontány za 3,3 milionu, koupení silnice na území cizí obce či zdevastovaných soch svatých do majetku města,“ uvedl Řeháček.

zpět na článek