iDNES.cz

Města a muzea si připomínají výročí okupace v srpnu 1968

  8:12
Besedy, výstavy i vzpomínky na perzekuce. Města po celém Pardubickém kraji nejrůznějšími způsoby vzpomínají na pokořující okupaci Československa, která se odehrála před padesáti lety.

Vojska obsazují v srpnu 1968 Litomyšl. | foto: Archiv regionální muzeum Litomyšl

Krajské kulturní instituce připravily programy k 50. výročí přepadení Československa okupačními vojsky „bratrských“ komunistických zemí.

„Mnoho mladých lidí si ani neuvědomuje, jak se v tehdejším Československu v létě 1968 lidem změnil život. Jak dopadly intelektuální elity národa, kolik lidí raději emigrovalo, kolik přišlo o zaměstnání, jak se začalo mluvit jinak doma a na veřejnosti. Proto je důležité o Pražském jaru a o tom, jak na něj zareagovalo moskevské komunistické vedení, mluvit a vysvětlovat jeho okolnosti i důsledky,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má na starosti kulturu.

Na Facebooku Východočeského muzea v Pardubicích bude od 15. srpna vycházet seriál Rok 1968 ve sbírkách VČM. V jednotlivých medailoncích budou prezentovány předměty, fotografie či tištěné materiály z období okupace vojsky Varšavské smlouvy,“ uvedla mluvčí muzea Kateřina Procházková.

Ve studovně Krajské knihovny v Pardubicích je možné zhlédnout ukázky dobového regionálního tisku, ukázky z proklamací, výzev a plakáty ze srpnové okupace v roce 1968 na Pardubicku. V oddělení beletrie a odborné literatury jsou výběrové výstavky knih, které odrážejí rok 1968 a dobu normalizace v literární tvorbě a v odborné literatuře.

Hudební oddělení připravuje besedu s žáky a studenty s názvem „Poselství mimořádného roku“. Jedná se o pásmo komentovaných zvukových ukázek, které zahrnuje ukázky z hudební a literární tvorby vztahující se k letům 1968-71. Obsahuje úryvky písní (Pilarová, Neckář, Kryl, Kubišová, Černoch aj.), úseky scének a povídek (Šimek, Grossmann, Menšík, Lasica, Satinský i mediálního zamyšlení (Werich).

Dokumentují příjezdy okupačních armád, polské i sovětské

Regionální muzeum v Chrudimi přišlo s projektem na zmapování vzpomínek přímých svědků událostí roku 1968 a rodin postižených následnou perzekucí na Chrudimsku. Studenti ve svých rodinách a okolí zjišťují, jak srpnové události ovlivnily životy jejich blízkých nebo sousedů.

Muzeum jim poskytuje poradenskou činnost a v případě objevení filmových nebo fotografických materiálů zprostředkovává jejich digitalizaci. Účastníkům pak zapůjčuje do škol i putovní výstavu vztahující se k událostem 21. srpna 1968.

Jedna z největších okupačních sovětských vojenských posádek sídlila po roce 1968 ve Vysokém Mýtě. Panelová výstava umístěná v přednáškovém sále tamního Regionálního muzea s názvem Vysoké Mýto okupované se věnuje do 2. září pohnutým událostem srpna 1968 ve Vysokém Mýtě a okolí.

„Dokumentuje jednotlivé etapy příjezdu okupačních armád, reakce v tisku a postoje veřejnosti,“ uvedl ředitel muzea Jiří Junek. V současné době zpracovává vzpomínky pamětníků také studentka místního gymnázia a kromě výstavy Vysoké Mýto okupované bude osmičkám v regionu věnováno také další číslo Muzejního postilionu.

Regionální muzeum v Litomyšli oslovuje návštěvníky už od začátku června výstavou Za oknem mrazilo srpnové slunce… První část výstavy představuje období Pražského jara a jeho násilné ukončení invazí armád států Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Ukazuje především unikátní snímky místních fotografů Milana Dvořáka, Josefa Kuty a Miroslava Škrdly, kteří zachytili dobovou společenskou atmosféru i vojenskou techniku projíždějící městem.

Její součástí je i desetiminutový filmový snímek Zdeňka Chlebouna, který zachycuje situaci ve městě v několika následujících dnech po invazi. Druhá část výstavy je věnována životnímu stylu šedesátých let. V pohodlí obývacího pokoje, obklopeni dobovým designem se návštěvníci mohou přenést do srpna roku 1968.

zpět na článek