iDNES.cz

Odborníci zkusí pomoci dětem z rizikových rodin dříve, než bude průšvih

  8:16
Necelých pět procent pachatelů trestných činů na území Pardubického kraje jsou děti nebo mladiství. Ačkoliv jejich počet stále klesá, vznikají nové programy, které mají pomoci ohroženým dětem, jež vyrůstají v takzvaně rizikovém prostředí

S dětmi a mladistvými pracují policejní preventisté, nové programy chystá i Pardubický kraj. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Matka alkoholička ležící doma na sociálních dávkách. Otec ve vězení nebo gambler s exekucemi.

Některé děti si vlastně ani nemohou vybrat spořádaný život a vlastně nezaviněně míří na cestu krádeží, násilností a další trestné činnosti. Pro takto ohrožené děti jsou určené programy, které by je měly na životní cestě podpořit.

Pardubický kraj chce například rozjet program určený dětem ve věku devět až čtrnáct let, které jsou v péči kurátora.

„Jedná se o děti, které ještě trestnou činnost nepáchají, ale z vývoje jejich chování, osobnostních předpokladů a výchovného prostředí se dá předpokládat, že pokud by se s nimi nepracovalo, jejich chování k trestné činnosti dospěje,“ řekla vedoucí odboru sociální věcí Helena Zahálková.

Odborníci budou pracovat s dětmi po dobu tří měsíců, a to ve skupině maximálně po osmi. Společně rozeberou příčiny chování každého z nich a jeho následky. Vše má probírat maximálně zážitkovou formou tak, aby se ukázaly jednotlivé situace a možné reakce na ně.

Odborníci nabídnou i jiné způsoby jednání než ty, které děti běžně užívají.

„Po získání dotace musí kraj vysoutěžit externího odborníka, který bude spolupracovat s odděleními sociálně právní ochrany dětí. Náklady projektů, na kterých se kraj bude podílet šestnácti procenty, činí necelých půl milionu korun a umožní účast 50-60 dětem,“ uvedl před časem Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor.

S péčí o ohrožené děti pomáhá i policie

Do preventivních projektů se zapojuje i policie. Podle její mluvčí Evy Maturové policisté na děti, které žijí v takzvaně rizikovém prostředí, nezapomínají.

„S dětmi nepracují pouze policejní preventisté, ale i územně odpovědní policisté, kteří monitorují situaci v potřebné lokalitě. Preventivní činnost je směřována i do dětských domovů a obdobných zařízení, kde mají o návštěvu a přednášky policistů zájem,“ sdělila Maturová.

Ze statistik, které policie v Pardubickém kraji nedávno zveřejnila, vyplývá, že se v roce 2017 snížil počet stíhaných dětí - nezletilých a mladistvých - na 143, což je 4,71 procenta z celkového počtu stíhaných pachatelů.

„Kriminalita, kterou páchaly děti, poklesla u nezletilých, kteří spáchali celkem 41 skutků, což je o 32 méně, než v roce 2016. Mladiství se dopustili 97 skutků – o 40 méně,“ uvedl policejní mluvčí Petr Voldán.

Nejčastěji řešili policisté nebezpečné vyhrožování a vydírání. V případě mravnostní kriminality se jednalo převážně o pohlavní zneužívání.

U majetkové kriminality převládají krádeže vloupáním a krádeže prosté, u ostatní kriminality sprejerství a nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů.

zpět na článek