iDNES.cz

Chci očistit své jméno, říká šéfka kulturního centra nařčená z pochybení

  14:28
Bývalá ředitelka Kulturní centra Pardubice Markéta Ondroušková se bude bránit proti nařčení, že chybovala v řízení, účetnictví a hospodaření této organizace. Její působení v centru prověřila i policie, která ovšem podezření ze spáchání trestných činů nepotvrdila a věc nedávno odložila.

Markéta Ondroušková, ředitelka Kulturního centra Pardubice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Skandály kolem kulturního centra ve většině případů poukazují na činnost nadřízeného orgánu, kterým je odbor školství, kultury a sportu. Mám čisté svědomí a děkuji policii, že to potvrdila,“ říká bývalá šéfka Kulturního centra Pardubice (KCP) Markéta Ondroušková.

Nyní se chce bránit a očistit své jméno. „Připravuji si strategii, jejímž výsledkem bude nejen rehabilitace mé osoby, ale i uvedení na pravou míru fungování kulturního centra,“ sdělila Ondroušková.

Jak sama dodává, nejde jen o ni, ale i o zaměstnance centra, z nichž někteří dostali výpovědi a skončili.

„Když jsem nastoupila, byl personální podstav, v oddělení produkce nikdo nebyl a my měli před sebou Pernštýnskou noc a další akce. Spousta lidí uvažovala o výpovědi. V průběhu výkonu funkce jsem zjišťovala závažné skutečnosti, které mi nikdo před nástupem neřekl,“ podotkla Ondroušková.

Vedení odboru kultury jí vytýkalo špatné vztahy s tímto odborem. Například, že odmítla uvolnit asi 1,5 milionu korun z fondu KCP na dřevěné stánky pro olympijský park.

„Neposlouchala jsem na slovo. Rozhodla jsem, že nebudeme nakupovat dřevěné stánky, neboť jsem měla za to, že nebudou sloužit kulturnímu centru, pokud budu odvolána,“ řekla Ondroušková.

Podle náměstka neposkytovalo účetnictví věrný obraz

A na její slova došlo. Radní nechali provést kontroly, které konstatovaly řadu porušování zákonů a manažerských pochybení, a na jejich základě Ondrouškovou odvolali. Se zjištěním, které rada měla, nemohla podle náměstka Rychteckého, ani konat jinak. 

„Rada města nemohla po bývalém vedení (kulturního centra) ani schválit účetní závěrku za rok 2016, neboť účetnictví z daného roku podle externího auditu AV Auditing neposkytovalo věrný a poctivý obraz,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Město se pak po poradě s právníky obrátilo na policii, aby prověřila hospodaření v KCP.

Konkrétně radnice nechala prověřit podezření ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Nic takového se však nepotvrdilo a policie případ odložila (více v článku Bývalá šéfka pardubického Kulturního centra před soud nepůjde) .

„To, že policie neprokázala úmysl a trestněprávní rovinu, neznamená, že hospodaření a řízení organizace bylo v době působení paní ředitelky v pořádku,“ řekl Rychtecký.

„Centrum šlo dostat do pořádku. Rozpadem KCP dojde především k privatizaci zisků a veřejného prostoru. Nevýnosová střediska zůstala, výnosová bude zajišťovat soukromý sektor,“ dodala Markéta Ondroušková.

Podle města se naopak nové uspořádání jeví jako hospodárnější. V roce 2017 dosáhl provozní příspěvek města kulturnímu centru částky necelých 19 milionů. V rozpočtu 2018 město uvolnilo na zajištění všech činností s částkou okolo 17 milionů korun.

zpět na článek