iDNES.cz

Muzea 2018: oslavy republiky i návrat do minulosti

  9:00
V roce 2018 si budou regionální muzea v kraji připomínat 100 let od vyhlášení samostatného Československého státu i řadu dalších významných milníků české historie s osmičkami na konci letopočtu.

Lidé nadšeně oslavovali vznik republiky v roce 1918 v Pardubicích. | foto: archiv Východočeského muzea Pardubice

Ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová se na letošní rok ve znamení osmiček těší. „Myslím, že se díky letošním jubilejní návštěvnost muzea zvýší,“ říká.

Pracovníci tamního muzea nazvali svůj celoroční projekt oslav Slzy štěstí, slzy smutku. Cyklus se věnuje zejména letům 1918 a 1968.Pro starší žáky základních škol i studenty středních škol chystají dlouhodobou akci s názvem Dědečku, proč přijely ty tanky? Události roku 1968 na Chrudimsku.

Má za cíl zachycení ústní historie těchto událostí v rodinách studentů.

„V těchto dnech probíhá příprava metodiky tohoto projektu, se kterou následně oslovíme jednotlivé školy. Výstupy a zkušenosti účastníků budou představeny při minikonferenci 21. června. V den výročí událostí 21. srpna bude zahájena výstava se stejnojmenným názvem,“ řekla Habartová. .

Nejbližší akcí vztahující se k výročí 100 let od vzniku samostatného Československého státu bude muzejní noc 25. května s názvem Naše mladá republika.

„Celé muzeum se  přenese do doby první republiky. Pro návštěvníky budou připraveny zajímavosti a úkoly, dále dobově oblečení zaměstnanci, přehlídka módy první republiky, výuka tanců z první republiky a to vše pod dohledem četnické stanice a za zvuku swingu,“ řekla Habartová.

Největší plánovanou akcí bude oslava 100. výročí republiky, která se uskuteční v sobotu 27. října 2018 zahájením výstavy Monarchie padla, zvítězil lev.

Výstava představí vznik republiky a její existenci od roku 1918 do roku 1938. Zdůrazní období jejího ustavení a konsolidace. Přednáškový cyklus, ale i třeba články v místním tisku nebo muzejní panely se vedle zmíněných výročí zaměří i na vyvraždění Vršovců před 910 lety nebo na třicetiletou válku.

Zlaté české ruce v akci

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě i má svůj program ve znamení ohlédnutí za významnými letopočty končící číslem osm bohatý.

„Musíme se vracet k tomu, co bylo v minulosti, abychom se mohli v budoucnosti alespoň některých chyb vyvarovat a v minulosti najít ponaučení. To platí obecně, o osmičkových letech novodobých dějin dvojnásob,“ řekl ředitel vysokomýtského muzea Jiří Junek.

První z větších výročí připomene na Náměstí Přemysla Otakara II. venkovní výstava s názvem Komunismus a jeho epocha. „Začne 21. února a přiblíží průběh komunismu od bolševické revoluce v Rusku,“ řekl Junek.

Na té další otevřené o dva dny později v přednáškové místnosti si návštěvníci připomenou události únorového převratu 1948 skrze příběhy několika konkrétních osobností z Vysokomýtska.

Ve stejný den bude vojenský historik a spisovatel Eduard Stehlík přednášet na téma Z hrdinů proklatci. Tedy o československých vojácích, kteří v době druhé světové války bojovali za naši svobodu v zahraničí a místo zaslouženého obdivu a slávy byli po únoru 1948 pronásledováni komunistickým režimem.

K roku 1968 chystá muzeum letní prázdninovou výstavu s názvem Vysoké Mýto okupované. Obyvatelé desetitisícového města ho přes dvacet let sdíleli s šestitisícovou sovětskou posádkou.

Výročí mnichovské krize v září 1938 nebude muzeum připomínat výstavou, ale v rámci přednáškového cyklu ke stému výročí republiky dvěma říjnovými přednáškami.

Vedle další přednášky přímo na téma Říjen 1918 a výstavy „Vysoké Mýto slavící“ o průběhu vyhlášení samostatného Československého státu ve Vysokém Mýtě bude hlavním programem oslav jubilea republiky výstava s názvem Zlaté české…ruce i století.

„Chceme představit, co dali Češi sobě a světu v každém desetiletí na poli techniky. Vybíráme technické unikáty na špičkové úrovni,“ řekl Junek.

Ke stoletému výročí se přihlásí i červnové Sodomkovo Vysoké Mýto příjezdem unikátního motorového vlaku Stříbrný šíp z roku 1939.

Město spolu s největším podnikem a muzeem oslaví zároveň kulaté výročí 90 let výroby autobusů jejich výstavou na tamním náměstí. Muzeum rovněž připomene přednáškou rok 1108, tedy vyvraždění Vršovců v nedaleké Vraclavi.

Návštěvníci se nejprve přezují

Základní kámen litomyšlského zámku byl položen před 450 lety.Tamní regionální muzeum se přihlásí k tomuto jubileu novou výstavou.Také festival ArchiMyšl aneb oslava Světového dne architektury, který bývá věnován moderní architektuře, se bude tentokrát věnovat právě zámku, včetně historie jeho oprav.

„K roku 1968 budeme dělat výstavu, v jejíž první klasické části připomeneme politickou situaci a vstup polských vojsk do Litomyšle, druhá část bude věnovaná životnímu stylu šedesátých let,“ řekl ředitel muzea René Klimeš.

Návštěvníci se při vstupu do dobového obýváku nejdříve přezují, budou moci například spustit gramofon a usednout do křesel i využívat další interaktivní prvky expozice.

„Každý národ by si měl připomínat svá významná výročí, někdejší událostí a jejich kořeny ovlivňují současný život víc, než si běžný člověk připouští, i k dnešnímu dění najdeme důvody sahající do minulosti,“ říká Klimeš.

Podle něj připravuje muzeum jednu z hlavních výstav ke stému výročí republiky ve spolupráci s Muzeem technických hraček Michala Widenského. Bude mít název Dioramata, stroječky, hračky. Pozadí exponátů vytvoří události z let 1918 až 1938.

Po této výstavě otevřené od května do září bude v říjnu otevřena další s názvem Vznik Československa očima Quidona Šimka. „Byl to litomyšlský obchodník, kreslíř, humorista a obrovský sběratel, který nakreslil stovky až tisíce kreseb různého charakteru, jimiž dokumentoval dobové litomyšlské události,“ dodal Klimeš.

zpět na článek