iDNES.cz

Socha Nejedlého v Litomyšli zůstane, doplní ji dílo varující před totalitou

  16:08
Socha komunistického politika Zdeňka Nejedlého zůstane před první základní školou v Litomyšli. Tamní politici uvažovali o tom, že ji přesunou a vyhoví tak kritikům, podle nichž nemá tento rodák a zarytý komunista před školou co dělat. Nakonec ale změní jen prostor kolem sochy.

Každý má šanci zúčastnit se soutěže a najít protipól sochy vysoce postaveného komunisty před litomyšlskou základní školou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Nechceme a nebudeme sochu bořit,“ řekl starosta Radomil Kašpar, který na jaře inicioval vznik komise z řad umělců a historiků. Měli najít nejlepší způsob, jak se s dílem sochaře Jana Hány jednou provždy vyrovnat. 

Ve středu radní oznámili výsledek. Vyhlásí výtvarnou soutěž o návrh na přeměnu místa u sochy. První kolo soutěže má skončit v březnu.

„V podmínkách soutěže je, že si nepřejeme osobu Zdeňka Nejedlého jakkoliv zesměšňovat či z něho dělat jediného viníka tehdejších zločinů. Naším cílem je poukázat na nebezpečí totality a potřebu demokracie v kontextu nadživotní sochy prominenta tehdejšího režimu. Soutěž je ale jinak bez větších omezení a myslím, že to může být pro umělce zajímavé téma,“ sdělil místostarosta Josef Janeček.

Vítězné dílo nesmí narušit prostor sochy, přesto by s ní mělo tvořit jakýsi celek či dialog. Do sochy by nové dílo nemělo zasahovat.

„Mělo by stát dejme tomu tak nejblíže dva metry od sochy. Dílo by se mělo stát trvalou součástí prostoru u pomníku. Od existence dvou uměleckých děl si slibujeme, že budou ze dvou pohledů reflektovat totalitu, zaujmou mladou generaci a žáci budou o tomto tématu přemýšlet,“ dodal místostarosta.

Novou diskusi o Nejedlém rozdmýchal komunistický leták

Radnice požádala památkáře, aby z pomníku sejmuli ochranu kulturní památky.

Zdeněk Nejedlý (1878 Litomyšl - 1962 Praha)

Historik, muzikolog, literární historik, politik. Svůj historický zájem věnoval hodně husitské epoše. Vedle husitství se zabýval estetikou a místopisem, zejména dějinami rodného města a životem Bedřicha Smetany. Naopak příkře odsuzoval dílo Dvořáka či Suka.

Rozsáhle se věnoval životu T. G. Masaryka, přitom propagoval V. I. Lenina a vzhlédl se v říjnové revoluci v Rusku v roce 1917.

Byl předsedou Společnosti pro hospodářské a kulturní sblížení s Novým Ruskem, později též členem Společnosti přátel Sovětského svazu.

Jako člen KSČ po roce 1945 zastával četné státnické funkce, nejznámější bylo jeho působení ve funkci ministra školství a národní osvěty v letech 1948 - 1953.

„Chtěli bychom v roce 2018 minimálně představit veřejnosti ony návrhy, ale realizaci vítězného návrhu asi nestihneme,“ uvedl starosta Radomil Kašpar.

Emoce kolem sochy Zdeňka Nejedlého, autora monumentálních, ale nedokončených monografií o Smetanovi, Masarykovi a Leninovi, rozdmýchal oslavný komunistický leták, který lidé v Litomyšli dostali letos v březnu do schránek. V reakci na to se vzápětí na soše objevila oprátka.

Se sochou litomyšlského rodáka se město snaží vypořádat od pádu komunistického režimu. Po revoluci byla opatřena nápisem, který hlásá, že Nejedlý „rozmnožil i poškodil kulturu českou. Přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré a zavrhuje špatné jeho skutky.“ Diskuse o odstranění sochy město vedlo i před třinácti roky.

Autoři: ,
zpět na článek