iDNES.cz

Vozíčkář v léčebně pomáhá hendikepovaným, v Pardubicích dostal ocenění

  8:28
Galavečer věnovaný dobrovolníkům, neziskovým organizacím a společensky odpovědným firmám, kterým není lhostejný osud druhých, se v pondělí uskutečnil v Pardubicích. Cenu „Srdce na dlani“ převzalo v Kongresovém sále 18 dobrovolníků, 10 neziskovek a 12 firem.

Společná fotografie oceněných, oceňujících a účinkujících. | foto: Koalice nevládek Pardubicka

Šestatřicetiletý Jiří Vokurka je odmalička upoutaný na vozíku. Nyní byl mezi  oceněnými dobrovolníky při slavnostním galavečeru v Pardubicích.

Pravidelně totiž jezdí do Hamzovy odborné léčebny v Luži-Košumberku nejen jako závodník handbiku, ale i jako člověk, který poradí na tamním trenažéru jiným hendikepovaným, kteří jsou odkázáni na speciálně upravené ruční kolo.

Přitom tam dojíždí z Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a pracuje v chráněné dílně v Nové Pace. „Vážím si tohoto ocenění, ale jsou lidé, kteří si to zaslouží a ani se o nich neví,“ říká Jiří Vokurka.

V Atriu Paláci Pardubice byli v pondělí večer již posedmé vyznamenáni za svou záslužnou práci dobrovolníci, neziskové organizace a společensky odpovědné firmy z Pardubického kraje. „Atmosféra byla parádní, byla to koncentrace dobra na jednom místě,“ řekla ředitelka spolupořádající Koalice nevládek Jana Machová.

Slavnostního galavečera se účastnilo asi 280 lidí. Moderovala ho místní patriotka Jolana Voldánová. „Hodně emotivní bylo předávání cen dobrovolníkům, kteří jsou na vozíčku a pomáhají bez nároků na odměnu,“ řekla Jana Machová. Cenu „Srdce na dlani“ převzalo v Kongresovém sále 18 dobrovolníků, 10 neziskovek a 12 firem.

Ocenění dobrovolníci, organizace i firmy

Ocenění dobrovolníci: Jarmila Blažková, Ondřej Chvojka, Miroslav Kutík, Stanislav Mlíka, Antonín Podhajský, Zuzana Poláková, Michaela Sodomková, Romana Fricová, Markéta Kubínová, Martin Polach, Eduard Kralovič, Olga Dubská, Lenka Bednářová, Irena Voženílková, Marie Vaničková, Jiří Vokurka, Kateřina Pospíšilová a Jiřina Ptáčková.

Oceněné neziskové organizace: Česká abilympijská asociace, pobočka České společnosti ornitologické při Východočeském muzeu Pardubice, Daitó Ryu - sportovní bojová umění Pardubice, Ekocentrum Paleta, Fokus Vysočina, Komuniké, Poruchy autistického spektra, Péče o duševní zdraví, Rodinné centrum Kulihrášek a Rodinné Integrační Centrum.

Oceněné společensky odpovědné podnikání: ČSOB Pojišťovna, Elektrárny Opatovice, GAF, Iveco Czech Republic, Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, Paděra, Rada & Partneři advokátní kancelář, Potraviny Málek, Radka Trávníčková, Realtime Technologies, ERA, MŠ Svatopluka Čecha a Medesa.

V Pardubickém kraji už řadu let funguje burza filantropie, při níž firmy podporují projekty neziskových organizací. Donátoři šestého ročníku se letos rozhodli podpořit 45 projektů v hodnotě bezmála 1,5 milionu korun. Burza už není specialitou pouze v Pardubickém kraji. Na konci loňského roku se rozšířila na Vysočinu, do Jihočeského kraje a do dvou okresů Středočeského kraje - benešovského a mělnického.

„Nejen v Pardubickém kraji, ale i ve všech těchto místech podporuje filantropii poličská firma Medesa, která obdržela jednu ze speciálních cen pro odpovědné firmy. I proto patřilo její předání této firmě rovněž k emotivním chvílím večera,“ řekla Jana Machová.

Spolupořadatelem akce je každoročně Pardubický kraj. „Neziskové organizace a dobrovolníci vytváří zdravou občanskou společnost. Je úžasné, že nám každý rok chodí více a více nominací, za kterými stojí krásné příběhy pomoci. Všichni máte náš obrovský obdiv,“ vzdal poctu oceněným radní Pardubického kraje Pavel Šotola.

zpět na článek