iDNES.cz

Vraťte se zpátky do práce, lákají vylidněné firmy už i penzisty

  10:44
Nezaměstnanost v Pardubickém kraji v říjnu klesla o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Podíl lidí bez práce v kraji je nejnižší od jeho vzniku. Firmám to ale stále nestačí.
Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Údaje o počtech nezaměstnaných v Pardubickém kraji každý měsíc překvapují, čísla pořád klesají. Bez práce je přibližně 8 900 lidí, i když v tomto desetiletí bylo i období, kdy jich bylo téměř 30 tisíc. Menší podíl nezaměstnaných už je jen v Plzeňském kraji.

„Čekali jsme, že se nezaměstnanost udrží na stejné úrovni. Počet uchazečů ale klesl o 600 lidí. Zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky je enormní,“ řekl ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl.

Stále roste nabídka volných míst, na konci října jich podniky v kraji nabízely 19 tisíc. „Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,5 uchazeče. Více než pětinu z celkového počtu nezaměstnaných tvoří lidé se zdravotním postižením,“ uvedla Zdenka Šimková z krajské pobočky Úřadu práce.

Současná situace na trhu práce umožňuje odborářům žádat po firmách víc peněz. „Díky minimální nezaměstnanosti je možné vyvíjet větší tlak na zvedání mezd, protože si firmy uvědomují, že potřebují sehnat lidi, i když je tak nízká,“ řekl šéf odborů v pardubické Synthesii a Explosii Josef Hostinský.

Firmy si pomáhají přesčasy, snaží se nabídnout vyšší mzdy

V průmyslových firmách se mění i tradiční zkušenost, že malou šanci najít práci mají lidé starší, nebo dokonce penzisté.

„Oslovujeme zaměstnance, kteří jsou už třeba v důchodu, aby se vrátili a trochu nám pomohli. Kdokoli je ochoten pracovat, ať mu je, kolik mu je, tak ho tady rádi uvítáme, a to mluvím za obě firmy,“ řekl Josef Hostinský.

Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Ústí nad Orlicí (2,1 procenta) a v okrese Chrudim (2,2 %). V okrese Pardubice činí 2,3 a v okrese Svitavy tři procenta. Podniky v kraji podle říjnových statistik nejvíc poptávaly operátory k výrobním linkám, řidiče a lidi s technickým vzděláním, například nástrojáře, svářeče, soustružníky.

„Firmy se snaží zvýšit produktivitu práce a pracovníci dělají přesčasy, což je krátkodobé řešení. Musí nabídnout vyšší mzdy, víc benefitů a lepší pracovníky podmínky,“ řekl ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl. Firmy podle něj najímají i pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii.

„V tuto chvíli je to ale administrativně náročné a limitně omezené. Na pomocné práce proto najímají lidi na tříměsíční turistické vízum, pak pracovník musí na tři měsíce opustit schengenský prostor,“ dodal Petr Klimpl.

Autoři: ,
zpět na článek