iDNES.cz

Pro obnovu zchátralé plovárny našla Česká Třebová vzor ve Švýcarsku

  9:28
Projektanti dokončují podobu budoucího biokoupaliště, které by mělo po čtvrtstoletí vzkřísit koupání na místech, kdy dodnes stojí trosky někdejší oblíbené plovárny v České Třebové. Inspiraci získali ve Švýcarsku a využívat by mělo moderní technologie.

Česká Třebová se nechala inspirovat touto bioplovárnou ve švýcarské Basileji. | foto: Městský úřad Česká TřebováMF DNES

Vedení města ohlásilo loni záměr nahradit dnešní betonové a zarůstající trosky bývalé plovárny biokoupalištěm, tedy vodní plochou, která na přírodní bázi čistí svou vodu. V druhé půli loňského roku se radnici ozvali provozovatelé moderního biokoupaliště u švýcarské Basileje.

Zástupce radnice toto koupaliště zaujalo a nedávno podnikli do Basileje výpravu, aby se seznámili především s moderním způsobem čištění vody. Projektanti poté začali spolupracovat s firmou, která švýcarskému biokoupališti systém dodala.

„Bylo to hodně poučné a hlavně náročné. Jeden den jsme jeli tam devět set kilometrů, přespali jsme, dopoledne jsme strávili prohlídkou koupaliště a odpoledne jsme jeli zpátky,“ popisuje starosta města Jaroslav Zedník.

 „Viděli, jak funguje biotechnologie. Odvezli jsme si kontakty na firmu, která technologii dodala.“ Město má dnes hotovou studii biokoupaliště. Nyní projednává technologii čištění vody přírodní formou.

 „A naši projektanti na tom spolupracují právě s německou firmou, která ji dodala pro biokoupaliště v Basileji. Potom návrh projde komisí městského architekta a pak představíme návrh zastupitelům. Pokud se oni s projektem ztotožní, budeme na biokoupališti pracovat dále. Nebo ne,“ říká starosta Jaroslav Zedník.

Dodává že město díky Basileji upustilo od původního záměru technologie pro biokoupaliště, která mohla zabírat až dvojnásobek rozlohy samotné vodní plochy. „Nová technologie je stažená na mnohem menší rozměr a je efektivnější,“ dodává starosta.

Zástupci radnice se nyní chystají sejít s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny, aby zjistili, jaká je možnost získat od státu na výstavbu biokoupaliště dotaci. „A to například z programů na zadržování vody v krajině. To se sice týká hlavně různých suchých poldrů, ale my bychom chtěli zjistit, zda se biokoupaliště nedá na tento účel nějak navléknout,“ říká starosta České Třebové.

Ten by rád, kdyby z budoucího biokoupaliště, chystaného trampského muzea a už deset let fungující pravěké osady Křivolík, vzniklo v budoucnu nové celodenní lákadlo pro obyvatele i návštěvníky České Třebové.

„Biokoupaliště by mohlo být výchozím bodem trasy a zřejmě i naučné stezky směrem na Hory a už nyní zvažujeme propojit tuto oblast na stezky pro důchodce,“ řekl starosta.

Biokoupaliště má podle něj výhodu, že se dá používat celoročně.

„Když jsme byli na jaře ve Švýcarsku, říkali nám pracovníci zařízení, že je pouze na tři týdny v roce uzavírají na technologickou odstávku, aby pročistili usazeniny a nečistoty ve filtrech. Jinak je otevřené celý rok.

Nabídli bychom je tak třeba českotřebovským otužilcům, kteří se nám dnes stále více houfují v rybníku v Javorce,“ odlehčuje starosta. Původní českotřebovská plovárna stále v části zvané Křivolík napravo podél hlavní výpadovky na Litomyšl.

Autor:
zpět na článek