iDNES.cz

Nájemníci z domu u nádraží odsouzeného k demolici mají klid. Na chvíli

  8:38
Radní Pardubic brzy zruší výpovědi dvěma rodinám, které si vynutily setrvání v jinak prázdném domě u vlakového nádraží. Ale na oslavy je brzo. Politici budou totiž i nadále hledat cestu, jak dům zdemolovat.

Bytový dům, ze kterého by město rádo vystěhovalo jeho stávající nájemníky. | foto: Michal Klíma

Autor známých příběhů z Divokého západu Karel May by napsal, že válečná sekyra je zakopána. Ale jen dočasně.

Takový popis by seděl na situaci kolem činžovního domu na náměstí Jana Pernera v Pardubicích. Ten radní chtěli zbourat ještě před koncem nákladné opravy prostoru mezi nádražím a lihovarem. To se jim však ze dvou důvodů nepovedlo - jednak zastupitelé odmítli na demolici vyčlenit peníze a hlavně dvě rodiny se odmítly vystěhovat.

Politikům bylo jasné, že hrozící soud o platnosti výpovědí z bytů by se táhl a tím by bylo silně ohrožené i čerpání dotací ze švýcarských fondů. Museli tak zvolit jinou taktiku.

„Abychom získali finance od Švýcarů ve výši 108 milionů korun, bude potřeba mít do konce září kolaudační rozhodnutí na celé přednádraží. Podmínkou přitom je, aby u tohoto domu nebyly překročeny hlukové limity,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek.

V praxi to znamenalo, že do dvou bytů, které obývají lidé v důchodovém věku, přišli na několik týdnů dělníci a pustili se do práce. „Stavební firma mimo jiné instaluje rekuperační jednotky, vymění okna a vnitřní dveře za protipožární včetně zárubní,“ uvedl vedoucí odboru majetku a investic Jaroslav Hruška.

Útrapy nájemníků hned tak neskončí

Každý, kdo si někdy doma nechal měnit okna nebo prováděl větší rekonstrukci, si dokáže představit, jak „skvělý“ život v takovém bytě je. „Byla to hrůza, všude byly nánosy prachu. Několik týdnů jsme museli být jen doma, protože jsme ani přesně nevěděli, kdy dělníci přijdou. Dělali vše proto, abychom povolili a z domu odešli,“ uvedl jeden z nájemníků Josef Čáp.

Radní se hájili tím, že opatření byla nutná, aby v bytech byly splněné hygienické normy na hluk. „Žádný hluk tady nebyl. Bylo to jen zbytečné vyhazování veřejných peněz,“ namítá Josef Čáp.

Ovšem vše nasvědčuje tomu, že útrapy jeho ani dalších nájemníků městského domu, do kterého radnice nedávno investovala miliony korun za různé opravy, hned tak neskončí. A to i přesto, že brzy dostane na první pohled dobrou zprávu. „Radní města se po poradě s právníky chystají zrušit výpovědi z nájmu,“ uvedl zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Jenže to bude jen na chvíli. Jelikož se dům v září zkolaudoval jako administrativní budova se dvěma byty, bude nutné výpovědi předělat. „Musíme se poradit s právníky, ale zdá se jisté, že momentální výpovědi by kvůli změnám nebyly uznány,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Zdálo by se logické, že město nyní bude hledat další nájemce do „administrativní budovy“ u vlakového nádraží. Nic takového se ale nestane. Politici jen použili trik, aby dostali kolaudační razítko.

„Byla to taková úlitba bohům. Muselo se změnit užívání budovy, jinak bychom nebyli schopni oficiálně dokončit opravu náměstí Jana Pernera, a tím čerpat dotace. Žádné nájemníky do kanceláří tak hledat nebudeme. Zrovna dnes mám jednání s někým, kdo tam chce mít archiv, ale to je hloupost,“ řekla nedávno Dvořáčková.

Podle ní totiž radnice musí neustále hledat cestu, jak dům zbourat. „Stále existuje platné usnesení zastupitelstva a to musíme plnit. Na druhou stranu, dokud nebude schválená stavba terminálu B, tak nemá cenu na demolici tlačit. Myslím si, že teď se nějakou dobu nebude kolem domu dít nic,“ dodala.

zpět na článek