iDNES.cz

Most u pardubické nemocnice čeká provizorní oprava pomocí lan a sítí

  16:28
Z klíčového silničního mostu v pardubické Kyjevské ulici odpadla na začátku září takzvaná kapotážní římsa. Magistrát ho proto musí urychleně opravit. Projektant, který připravuje celkovou rekonstrukci, ho chce v příštích dnech zajistit ocelovými lany a sítěmi.

Most u pardubické nemocnice začal být nebezpečný v roce 2017, kdy z něho začaly padat kusy betonu. | foto: HZS Pardubického kraje

„Jednalo se o díl nosné konstrukce okraje mostu, který spadl na silnici pod mostem. Utržená část betonu, která dopadla na zem, byla o velikosti přibližně čtyři krát jeden metr,“ hlásila hned po události mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Ulomený prefabrikát naštěstí nikoho nezranil, nic nepoškodil.

Stavba, která vede dopravu kolem nemocnice od roku 1964, už volá po rekonstrukci. Její průběh před letními prázdninami prezentoval zastupitelům projektant, který nyní po konzultaci s pražskou ČVUT navrhl recept, jak předejít dalšímu nebezpečnému odpadání jednotlivých říms. Tedy s pomocí lan a sítí.

O termínu prací a s tím spojených praktických problémech nyní jednají Služby města Pardubic spolu s Českými drahami, Správou železniční dopravní cesty a Ředitelství silnic a dálnic. „Statika mostu však ohrožena není a doprava po mostě omezena nebude,“ ujišťuje vedoucí odboru dopravy Vladimír Bakajsa.

Záměr na celkovou rekonstrukci nadjezdu u nemocnice už pardubičtí zastupitelé schválili, jejím podstatným přínosem má být i propojení mostu s rychlodráhou.

„Most není v havarijním stavu, ale v takovém, který rekonstrukci vyžaduje. Obyvatelé nemusí mít strach po něm jezdit. Je nutné začít připravovat projektovou dokumentaci a shánět peníze. Předpokládáme, že se zahájením prací by se mohlo začít v roce 2019, nejpozději o rok déle,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozinek.

Představitelé kraje připomínají, že projekt bude muset brát zřetel na vyšší frekvenci sanitních vozů.

„Pro nás je důležité, aby byl nadjezd dimenzován tak, aby byl co nejpohodlnější pro průjezd sanitních vozů. Jedná se o velmi frekventovanou oblast a nemůžeme riskovat, že nevhodným vyřešením bude vznikat problém pro naše záchranáře,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Samostatná rekonstrukce nadjezdu by mohla stát okolo 30 milionů korun.

zpět na článek