iDNES.cz

Školky v Pardubicích se nově dělí do obvodů, slibují místa všem dětem

  8:24
Stále přísnější pravidla mají zápisy do mateřských školek v Pardubicích. Díky nim mohou radní slíbit všem pardubickým rodičům, že nebudou mít problém s umístěním ratolesti do zařízení. Naopak velké potíže mohou mít přespolní a ti, kteří chtějí pro dítě speciální školku.
Ilustrační snímek

Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Není to tak dávno, co rodiče zažívali v Pardubicích poměrně nepříjemné scény při hledání místa pro své děti ve školkách. Zařízení nebyla schopná pojmout všechny zájemce a několik desítek rodin mělo prostě smůlu.

Zápisy do mateřských školek se letos změnily

Novinku v přijímání dětí do mateřských škol zavedla novela školského zákona. Zřizovatelé mateřských škol, tedy především obce, mají od roku 2017 povinnost zajistit místa pro všechny čtyřleté a od roku 2018 i pro tříleté děti, později i děti dvouleté. Povinnost zajistit místo pro dítě zatím měly obce jen u dětí ve školním věku. Novela u mateřských škol, stejně jako u škol základních, předpokládá zavedení spádových oblastí. Mateřská škola bude muset děti, které v ní mají trvalé bydliště, přijmout. Statutární město Pardubice tak na svém území v současné době kvůli tomu zřizuje celkem čtyři spádové obvody pro základní školy. Pro mateřské školy to bude o jeden méně. Asociace sdružující zástupce měst a obcí byla proti novému zákonu.

Od té doby se však hodně změnilo. Jednak radnice díky přístavbám školky „přifoukla“ a pak také určila nová pravidla, která výrazně usnadnila situaci lidem s trvalým bydlištěm v krajském městě.

A nyní jdou politici ještě dále. Na základě nového zákona určili obvody, ve kterých si rodiče budou moci požádat o místa pro své děti.

„Rodiče mohou podat více přihlášek ve více mateřských školkách a platí, že přednostně budou přijímány děti v rámci daného spádového obvodu,“ uvedl k novince náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.

Systém by měl zařídit, že každý nakonec místo ve školce najde. Právě to totiž od 1. ledna 2017 pro čtyřleté děti určuje zákon. Od roku 2018 bude to samé norma vyžadovat i pro mladší děti.

„Školské obvody pro mateřinky jsme se snažili modelovat tak, aby maximálně vyhovovaly potřebám rodičů, jejichž děti budou nastupovat do mateřinek ve školním roce 2017/2018. Při vytváření obvodů pro mateřské školy jsme vycházeli z území obvodů pro školy základní,“ uvedl Rychtecký s tím, že obvody pro školky budou ve městě tři.

Zjednodušeně je lze pojmenovat na Polabiny plus západní část centra města, Dubina a východní část centra a Dukla se Svítkovem, Starými Čívicemi a Dražkovicemi. První a druhý školský obvod tak bude sloučen do jednoho „školkového“ tak, aby město zvládlo uspokojit všechny pardubické děti, které by mohly do MŠ nastoupit.

„Důvodem rozvržení je, abychom v rámci území města a s ohledem na rozmístění našich jednatřiceti mateřinek byli schopni pokrýt potřebu všech pětiletých i mladších dětí. S tím, jak nám odcházejí silné ročníky do základních škol, dokážeme pokrýt nástup všech dětí narozených do prosince roku 2014,“ dodává Rychtecký.

Například podle ředitelky pardubické MŠ Klubíčko Ivy Škaloudové může systém některé rodiče naštvat tím, že nedostanou své dítě do něčím výjimečné školky, o kterou mají zájem.

„Kdo bydlí vedle školky a potřebuje školku blízko, tak asi zajásá, ale kdo má potřebu hledat školku se vzdělávacím programem, který ho zajímá nebo oslovuje, tak může mít problém nebo může být zklamaný,“ uvedla pro ČT Škaloudová.

Radní však sází především na to, aby žádné dítě nakonec neskončilo úplně bez místa ve školce či základní škole, jak se často stávalo zhruba před deseti roky. Proto už před platností nového zákona politici schválili systém, ze kterého jasně profitovali občané města na úkor těch z okolních satelitů.

„Je třeba to vnímat jako opatření, k němuž jsme donuceni okolnostmi,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

zpět na článek