iDNES.cz

Opozice vyznačila křídou chystané zúžení chodníku, rozzlobila primátora

  14:52
Dost svérázně dali najevo nesouhlas s chystanými úpravami ulice 8. května členové olomoucké opozice. Křídovou barvou vyznačili přímo na chodníky, jak změny zasáhnou do prostoru pro chodce, aby mohla vzniknout parkovací místa. Vzápětí se do nich pustil primátor, který jejich krok označil za vandalismus a nechal čáry odstranit.

Akci, která má podle organizátorů ukázat chybnou koncepci plánované přeměny ulice v centru města, uspořádali členové opozičních stran ProOlomouc, Piráti a STAN. Na zemi vyznačili červené linie znázorňující nová parkovací místa a zúžený chodník.

„Ukázali jsme občanům, jak by situace vypadala, kdyby k rekonstrukci došlo v takové podobě, jakou město nyní plánuje. Město má schválený strategický dokument Plán udržitelné městské mobility, který jasně říká, že v centru mají být ulice přeměněny na zklidněné zóny s omezeným vjezdem aut,“ uvedl Petr Daněk (ProOlomouc).

Zatímco opozice by v ulici 8. května uvítala pěší zónu a snížení počtu parkovacích míst, město podle ní chystanými úpravami naopak upřednostní auta na úkor chodců a cyklistů. K akci s červenou barvou pak organizátoři podle svých slov přistoupili proto, že radnice problém v posledních letech odmítá řešit.

Primátor Miroslav Žbánek (ANO) pro happening opozičních stran pochopení neměl.

„Vandalismus je vandalismus, i když jeho aktéři mají stranické průkazky a používají křídový sprej. To není argument,“ reagoval primátor.

Město proto obratem najalo za deset tisíc korun specializovanou firmu a nechalo barvu odstranit. Shodou okolností to byla firma Miloslava Černého, který se stal v uplynulých dnech mediálně známým poté, co tajně vyčistil graffiti z pilíře pražského Karlova mostu a posléze se k tomu veřejně přihlásil.

Podle zástupců magistrátu nebylo možné čáry smýt ručně, autoři akce to však odmítají.

„Na videu máme natočeno, že barvu lze odstranit ručně. Jde o křídu, takže by po pár deštích zmizela. Jako vandal si nepřipadám,“ reagoval Daněk.

Zástupci ProOlomouc, Pirátů a STAN později v prohlášení uvedli, že „jsou si vědomi, že křídový sprej může být pro někoho diskutabilní formou, a jsou připraveni za tento happening nést plnou odpovědnost“ s tím, že jsou přesvědčeni, že akce byla „plně v mezích občanského aktivismu a svobody projevu“.

Pokreslením ulice se mezitím začala zabývat i policie, která věc vyšetřuje jako poškození cizího majetku s trestní sazbou až ročního vězení. Dosud ale nikoho neobvinila.

Olomoucká opozice, která kritizuje podobu plánované rekonstrukce ulice 8. května dlouhodobě, se v uplynulých letech dostala s koalicí do podobného střetu i kvůli nové podobě nedaleké třídy 1. máje.

Hlavním terčem výtek bylo umístění sloupů pro tramvajové troleje, kromě toho navíc město podle opozice i zde upřednostnilo automobilovou dopravu před chodci.

Olomoucká koalice a opozice se opakovaně střetávají kvůli rekonstruované podobě ulic v centru. Nejnověji kvůli ulici 8. května (modře), dříve šlo zase o třídu 1. máje (zeleně).

Olomoucká koalice a opozice se opakovaně střetávají kvůli rekonstruované podobě ulic v centru. Nejnověji kvůli ulici 8. května (modře), dříve šlo zase o třídu 1. máje (zeleně).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:
zpět na článek