iDNES.cz

Sucho v Olomouckém kraji dál vítězí, ani sníh z hor na něj stačit nebude

  4:56
Optimistické scénáře, že díky bohatým zásobám sněhu v Jeseníkách by léto nemuselo být tak extrémně suché jako to předešlé, se nenaplnily. Ani letošní zima totiž nebyla taková, aby na vodním deficitu, který nejen v Olomouckém kraji narůstá už pět let, něco změnila.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Jak ukazují statistiky, tání se na průtocích v řekách v regionu už nyní téměř nijak neprojevuje a vody v korytech vlivem nedostatku srážek naopak ubývá. Také půda je vyprahlá a sníh ani počasí zemědělce nespasí – podle předpovědi má být i nadále nadprůměrné teplo a minimum přeháněk.

Odborníci varují, že deficit vody v podzemí a v řekách nejenže přetrvává, ale s postupujícím jarem a blížícím se létem se bude ještě zvyšovat. Jedinou vláhu nyní může dodávat přírodě sníh, který ještě leží v nejvyšších partiích Jeseníků. Podle meteorologů je ho na severních svazích hor zhruba 50 milionů kubíků.

„Pozitivní je, že odtává pomalu, ovšem bez dalších srážek to nemůže stačit pro snížení vodního deficitu v řekách. Je taky potřeba říct, že větší množství vody ze sněhu se při současném teplém počasí odpaří,“ uvedl Vladimír Šala z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj jsou v regionu stále výrazně pod průměrem jak zdroje vody v podzemí, tak i řeky.

„Vodní deficit nejen v Olomouckém kraji narůstá už pět let a ani zima nebyla taková, aby na tom něco změnila. Vždyť v nížinách bylo sněhu jen minimálně a ani se tam delší dobu neudržel,“ dodává Šala.

Podle ČHMÚ se stav ani v nejbližší době nezlepší. „Srážky v průběhu dubna by měly být podprůměrné, v lepším případě průměrné,“ nastínil Šala.

Podařilo se napustit Plumlov, průtoky řek jsou ale podprůměrné

Podobně vidí situaci i vodohospodáři. „Na průtocích v řekách se už tání nijak neprojevuje. Naopak protože je nyní nedostatek dešťových srážek, vody v tocích ubývá,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Z řek je na tom nejlépe největší tok regionu Morava, která je v současnosti na zhruba 66 procentech dlouhodobého měsíčního průtoku. Mnohem hůř jsou na tom další řeky. V korytě Bečvy protéká jen 40 procent, Třebůvkou dokonce pouze 30 procent dlouhodobého měsíčního průtoku.

„Co je pozitivní, podařilo se nám v průběhu roku naplnit na sto procent vodní nádrž Plumlov. To nám umožní v případě potřeby dotovat řeku Hloučelu,“ vyzdvihl Chmelař a doplnil, že na začátku letošního roku byli vodohospodáři plní optimismu.

„Bohužel se vše nyní vrací do stavu, jaký tu známe už z minulých let. Poslední týdny jsou totiž na srážky velmi chudé. Uvidíme, jaký bude vývoj v dalším období,“ podotkl mluvčí Povodí Moravy.

Nepomáhá sníh ani počasí, půda rychle vysychá

Obavy z nedostatku vody už neskrývají ani zemědělci, kteří také sledovali nástup zimy s velkými nadějemi. Věřili, že se situace letos změní k lepšímu.

„Bohužel je to jinak, než jsme si přáli. Na Hané napadlo jen málo sněhu, na polích se ani neudržel a v současnosti nejsou prakticky žádné srážky. V půdě je tak málo vody, že už teď jsme znovu pod dlouhodobým průměrem,“ uvedl šéf Agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka. Tající sníh na horách podle něj pro zemědělce vůbec nic neřeší.

„Nepomáhá ani počasí. Zase už je nadprůměrně teplo a do toho fouká silný vítr, takže půda rychle vysychá. Potřebovali bychom vydatný déšť, ale prognóza není nijak příznivá. Pokud v dubnu pořádně nezaprší, budou mít zemědělci problémy,“ varuje Hlavinka.

Sucho trvá takřka nepřetržitě už od roku 2014. Nejhorší bylo v letech 2015 a 2018, kdy byla období bez jakýchkoli srážek nejdelší.

zpět na článek