iDNES.cz

Účet po ničivém vichru v Jeseníkách se vyšplhal na sto milionů korun

  18:22
Ohromující škody zůstaly za nedávnou vichřicí v Jeseníkách. Tamní lesy zdecimovala za poslední dobu už potřetí. Správci vyčíslili, že padlo čtvrt milionu kubíků dřeva a škody přesahují sto milionů korun.

(ilustrační snímek) | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Nejvíce v jesenických lesích odnesly řádění vichru, jenž se prohnal Olomouckým krajem v noci na 11. března, horské oblasti Rejvízu. Citelně zasažené jsou ale i lesní porosty na Libavé či na celém Olomoucku.

„Předběžné odhady hovoří o 157 tisících kubíků popadaného dříví, škody v Olomouckém kraji se pohybují kolem osmdesáti milionů korun. Škody ale mohou být ještě vyšší, protože na řadu lokalit se lesníci zatím nedostali,“ sdělila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Právě v Olomouckém kraji podnik eviduje nejvyšší škody z celého Česka.

Podle Jouklové je nyní prioritou co nejdříve popadané kalamitní dříví odstranit. „Práce na odklízení potrvají zhruba do června,“ odhadla.

Nejvíc padaly zdravé stromy

Lesníkům komplikuje situaci také skutečnost, že ve vichru nepadaly nemocné stromy napadené kůrovcem, ale naopak ty zdravé.

„Vichřice nám poničila především zdravé, vitální jehličnaté stromy. Je to proto, že mají husté koruny a vítr naráží na největší odpor. Naopak nemocné stromy mají často jen minimum jehličí a vítr jimi pouze proletí. Práce na odstraňování kůrovcového dříví se nám kvůli větrné kalamitě zpomalí, “ poznamenal správce Lesů města Šternberka Oldřich Hlavatý.

Právě na Šternbersku je situace s kůrovcovou kalamitou jedna z nejhorších v regionu a teď lesníkům, kteří musí během krátké doby vytěžit oproti plánu navíc i stovky popadaných stromů, přibyla další práce.

Zlikvidovat polomy potrvá týdny a lesníky tlačí čas

Na pětadvacet tisíc metrů krychlových polomového dříví evidují také správci církevních lesů, čísla však podle nich zdaleka nejsou konečná. Do odklízení popadaných stromů se lesníci pustili hned po vichřici v pondělí ráno.

„Prudký vítr poškodil stromy i v blízkosti lesních cest a turistických tras, proto jsme ihned začali s jejich zprovozněním a následným zpracováním polomů, které bude pokračovat ještě několik týdnů. Návštěvníci lesa by proto měli dobře zvážit vstup do kalamitních oblastí a brát maximální zřetel na svou bezpečnost,“ upozorňuje Petr Skočdopole, ředitel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, jež spravuje církevní lesy v celém regionu.

Zdůraznil, že nebezpečné jsou jak nakloněné stromy, tak ty zavěšené v korunách jiných stromů, ale třeba i prasklé větve, jichž si běžný turista nemusí hned všimnout a mohou kdykoli spadnout.

„V době, kdy máme plné ruce práce se zpracováváním kůrovcového dřeva, jsou nahodilé těžby po větrné smršti velkou komplikací. Navíc je důležité popadané stromy vyvézt z lesa dříve, než nastane rojení kůrovce, pro kterého jsou takové vývraty ideálním místem k rozmnožení,“ vysvětluje Skočdopole.

Podle něj se budou nyní vyvrácené a polámané stromy z církevních lesů uklízet zhruba do konce dubna.

Padesát tisíc kubíků polomového dříví na Libavé

Velké škody na lesních porostech evidují také Vojenské lesy a statky (VLS) ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku.

„Podle předběžných odhadů je to kolem padesáti tisíc metrů krychlových dříví,“ vypočítal mluvčí VLS Jan Sotona.

Nejvíc ale vichr tradičně zpustošil lesy na Jesenicku, konkrétně v oblasti Rejvízu.

Jen za posledních dvanáct měsíců je to už potřetí, kdy mimořádně silná vichřice zasáhla a zdevastovala lesní porosty v Jeseníkách. Statisíce kubíků dřeva skácel vítr téměř přesně před rokem a znovu pak loni v září. Ve všech případech přitom patřily lesy v Olomouckém kraji k vůbec nejhůře postiženým.

Dron loni v létě nasnímal kůrovcovou zkázu v Jeseníkách:

7. června 2018

zpět na článek