iDNES.cz

Jeseník za desítky milionů opravil úřadům budovy, ty dál zvažují stěhování

  4:52
Desítky milionů korun nedávno investovala jesenická radnice do oprav rozsáhlého komplexu úřednických kanceláří IPOS, místního přezdívaného „Pentagon“. Přitom stále nemá jistotu, že v objektu i nadále zůstane jeho největší nájemce, a to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), který požaduje další úpravy.

Rozsáhlý komplex úřednických kanceláří IPOS v Jeseníku, místními přezdívaný „Pentagon“. | foto: www.jesenik.org

Významnou část jesenického kancelářského areálu si ministerstvo pronajímá pro pobočky Úřadu práce (ÚP), České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Letos v červenci nájemní smlouva mezi městem a ministerstvem vyprší a budoucnost je zatím nejasná.

„Město potřebuje slyšet jasnou odpověď, zda úřady spadající pod ministerstvo s námi zůstanou v budově IPOS, nebo půjdou cestou vybudování svého nového objektu,“ sdělila starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Vedení města se před pár dny sešlo s ministerskými úředníky. Stěžejním tématem se staly úpravy kancelářských prostor pro nájemce, na které už město nechalo vypracovat projekt.

„Mezitím ale došlo ke změně požadavků, a to ze strany Úřadu práce na uspořádání pracovišť a zvýšení bezpečnosti jeho úředníků. Budeme se snažit tyto změny zapracovat do projektu tak, aby vyhovovaly novým požadavkům,“ řekla starostka. Podle ní dá nový projekt odpověď, zda jsou navrhované změny uskutečnitelné.

„Potom budeme znovu jednat,“ doplnila starostka. Obě strany se podle ní budou dohadovat o výši nájmu. Pokud dojde k úpravám podle požadavků ministerstva, bude je chtít město zohlednit ve výši nájemného.

„Pro nás je v tuto chvíli důležité, že ministerstvo projevilo zájem, že by zůstalo v nájmu,“ uzavřela. Město už by totiž tak velkého nájemce pro své kancelářské prostory pravděpodobně nenašlo.

Budoucnost je nejasná, část úřadů žádá stavbu nové budovy

Přitom už delší dobu byl nad dalším působením ministerských složek v odloučené budově jesenické radnice otazník. V roce 2014 podepsalo ministerstvo s městem memorandum o rekonstrukci budovy IPOS, ve kterém ministerstvo souhlasilo, že její dvě organizace působící v Jeseníku budou objekt využívat.

„Na pravidelných schůzkách se pak do projektové dokumentace zahrnovaly požadavky města i složek MPSV. Po všech jednáních a zapracování požadavků ale ministerstvo dospělo k názoru, že jim projekt nevyhovuje, přitom město do úprav investovalo téměř dva miliony korun,“ uvedla starostka.

Mezitím navíc samospráva nechala komplex zateplit za více než padesát milionů korun. Poté ministerstvo přišlo s návrhem na odkoupení části budovy, ale k domluvě nedošlo.

„Po loňských volbách jsme se snažili obnovit jednání. Podařilo se mi setkat se s náměstkem ministryně, který byl u podpisu memoranda. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme slyšet jasnou odpověď, zda s námi zůstanou v objektu, nebo půjdou cestou vybudování svého úřadu na zelené louce,“ popsala starostka.

„Na jednání mezi vedením města a ministerstvem bylo za účasti náměstka ministryně Robina Povšíka dohodnuto, že během tří měsíců budou vzájemně vyjasněny nároky a možnosti, ze kterých by měl vzejít návrh ekonomicky nejvýhodnějšího řešení, které by odpovídalo současným trendům,“ sdělila mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová.

Pokud ale nedojde k dohodě, zůstává pořád ve hře i další varianta, kterou je výstavba společné administrativní budovy pro všechny tři státní úřady spadající pod ministerstvo. Ostatně ÚP a ČSSZ podle mluvčí ministerstva dlouhodobě požadují opuštění areálu a výstavbu nového objektu.

Objekt IPOS byl vybudován v 70. letech jako kancelářské centrum. Po založení jesenického okresu v něm sídlil okresní úřad. Teď patří městu. Skládá se ze dvou navzájem propojených budov s kancelářemi, zázemím a velkým sálem a zahrnuje také gastroprovoz.

zpět na článek