iDNES.cz

Lidé chtějí umírat doma, před hospici ale dostalo přednost rozšíření LDN

  4:54
Osmdesát procent nevyléčitelně nemocných by si podle průzkumů přálo umírat doma, ve skutečnosti jich takové množství odchází ze života v nemocnicích. Olomoucké hejtmanství tvrdí, že to chce v kraji změnit a podporovat mimo jiné mobilní hospice. Naplňovat plány ale začalo investicí 25 milionů korun do nového oddělení LDN.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V budově LDN prostějovské nemocnice, která patří do skupiny Agel, nyní vzniká nové, čtvrté oddělení s kapacitou 24 lůžek. Pět z nich bude vyhrazeno pro paliativní péči, tedy nevyléčitelně nemocné pacienty. V bezbariérových pokojích vybavených vlastním sociálním zařízením, klimatizací a televizory budou s umírajícím pacientem moct přespávat jeho blízcí.

Ne všichni odborníci tomu tleskají. „Investici považuji za zbytečný krok. Spíše mělo jít o podporu vzniku nemocničních paliativních týmů - skupin zdravotníků, kteří chodí za pacientem po nemocnici. Za tyto peníze by byly týmy ve všech nemocnicích kraje. To je správný a v paliativní péči prioritní směr,“ říká senátor Lumír Kantor, dlouholetý primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a člen správní rady olomouckého mobilního hospice.

Paliativní týmy sice fungují pod záštitou nemocnic, u řady pacientů ale dokážou zabránit zbytečné hospitalizaci a umožnit jim tak důstojně zemřít doma v kruhu svých nejbližších.

Kantor, který je mimo jiné předsedou senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, se na krajské koncepci sám podílel. Tvrdí nicméně, že přesměrovat peníze jinam už nešlo.

„Tato investice byla částečně schválena už před zřízením pracovní skupiny pro koncepci paliativní péče v Olomouckém kraji. Pracovní skupina tento fakt nemohla ovlivnit,“ vysvětlil s tím, že jinak považuje dokument za záslužný počin.

Podle odborníků zbytečný krok, hejtmanství investici obhajuje

Hejtman Ladislav Okleštěk rozhodnutí Olomouckého kraje hájí. Rekonstrukcí v prostějovské nemocnici, jež spolu se šternberskou a přerovskou kraji patří, podle něj zajistí dostatečný počet lůžek následné péče, které v regionu také chybí.

„I tato lůžka jsou potřebná. Budou sloužit pro Prostějovsko, Přerovsko, Šternbersko nebo i Šumpersko. Potřebná kapacita těchto lůžek v kraji bude v této chvíli jakžtakž pokryta,“ řekl hejtman. Počet pokojů určených pro paliativní péči je kraj podle něj připravený v Prostějově dál rozšiřovat.

„Rekonstruujeme tam celé patro, když to bude potřeba, můžeme přidat další lůžka.“

Dalších deset takových míst nabízí Nemocnice Hranice a jedno také Jesenická nemocnice. Podle schválené koncepce by těchto lůžek mělo být v kraji minimálně třicet.

S navyšováním počtu míst v lůžkovém hospici na Svatém Kopečku, který provozuje Arcidiecézní charita Olomouc a který jako jediný v regionu poskytuje lůžkovou specializovanou paliativní péči a to jak zdravotní, tak sociální služby, se nepočítá. Jeho kapacita je podle odborníků pro Olomoucký kraj dostatečná. Potvrdila to i ředitelka hospice Marta Šťastná.

„Budova, v níž působíme, další navyšování neumožňuje. Podle našich zkušeností za poslední dva tři roky je ale kapacita dostačující. Většinou máme čtyři nebo pět míst volných,“ popsala Šťastná.

V odlehlých oblastech mobilní hospicová péče chybí. Prozatím

Horší situace panuje v případě mobilní specializované péče, tedy mobilních hospiců, které umožňují nevyléčitelně nemocným důstojné umírání doma. Zřizovatelé, kteří jsou schopni nabídnout nonstop služby zdravotních sester i lékařů, jsou v kraji jen čtyři.

S výjimkou dětského mobilního hospice Nejste sami navíc ani jeden nepokrývá odlehlé oblasti kolem Javorníku nebo Vidnavy na Jesenicku. I tady se ale snad blýská na lepší časy, o registraci mobilního hospice se snaží Charita Jeseník.

„Základní hospicovou péči jsme poskytovali už dřív, ale ve spolupráci s olomouckou charitou, která nás zaštiťuje, rozjíždíme i multidisciplinární specializovanou péči. Všechny sestřičky si doplnily vzdělání o paliativní péči, stále však sháníme paliativního lékaře, psychologa a duchovního. V těchto končinách je to náročné,“ přiznala vedoucí domácí zdravotní péče Charity Jeseník Marie Kopecká s tím, že charitě pomáhají alespoň obvodní lékaři.

Olomoucký kraj chce, aby mobilních hospiců bylo v regionu pět. Tyto i další poskytovatele domácí paliativní péče plánuje ročně podpořit celkovou částkou 3,5 milionu korun, další dva miliony ročně hejtmanství vyčlenilo na lůžkovou paliativní péči.

V koncepci rovněž počítá s pěti až šesti ambulancemi paliativní medicíny a jeho cílem je také mít v každé nemocnici, v níž ročně zemře víc než sto pacientů, tým paliativní medicíny.

„Spoléhám na to, že minimálně jeden typ paliativní péče bude do konce našeho funkčního období poskytován v každém okrese,“ zdůraznil hejtman Okleštěk.

zpět na článek